2014 WFG Continental Cup of Curling

Draw Schedule

Below is the Official Draw Schedule for the 2014 WFG Continental Cup of Curling.

*All times are Pacific Standard Time (PST).

Thursday, January 16

PST Draw Matchups
8:30 – 11:30 1

Team Competition (two women’s games + one men’s game)

Sheet A — Eve Muirhead (World) vs. Jennifer Jones (North America)
Sheet B — Thomas Ulsrud (World) vs. Jeff Stoughton (North America)
Sheet C — Satsuki Fujisawa (World) vs. Erika Brown (North America)

13:00 – 15:30 2 Mixed Doubles

Sheet A —Niklas Edin/Christina Bertrup (World) vs. Mark Nichols/Jennifer Jones (North America)
Sheet B — Sebastian Kraupp/Maria Prytz (World) vs. Jeff Stoughton/Kaitlyn Lawes (North America)
Sheet C — Christoffer Svae/Satsuki Fujisawa (World) vs. Jeff Isaacson/Debbie McCormick (North America)

19:00 – 22:00 3 Team Competition (one women’s game + two men’s games)

Sheet A — Niklas Edin (World) vs. Brad Jacobs (North America)
Sheet B — Margaretha Sigfridsson (World) vs. Rachel Homan (North America)
Sheet C — David Murdoch (World) vs. John Shuster (North America)

Friday, January 17

PST Draw Matchups
8:30 – 11:30 4 Team Competition (two women’s games + one men’s game)

Sheet A — Satsuki Fujisawa (World) vs. Rachel Homan (North America)
Sheet B — Niklas Edin (World) vs. John Shuster (North America)
Sheet C — Margaretha Sigfridsson (World) vs. Jennifer Jones (North America)

13:00 – 15:30 5 Singles

Women
Sheet A — Eve Muirhead (World) vs. Jennifer Jones (North America)
Sheet B — Margaretha Sigfridsson (World) vs. Rachel Homan (North America)
Sheet C — Satsuki Fujisawa (World) vs. Erika Brown (North America)
Men
Sheet A — Niklas Edin (World) vs. Brad Jacobs (North America
Sheet B — Thomas Ulsrud (World) vs. Jeff Stoughton (North America)
Sheet C — David Murdoch (World) vs. John Shuster (North America)

19:00 – 22:00 6 Team Competition (one women’s game + two men’s games)

Sheet A — David Murdoch (World) vs. Jeff Stoughton (North America)
Sheet B — Eve Muirhead (World) vs. Erika Brown (North America)
Sheet C — Thomas Ulsrud (World) vs. Brad Jacobs (North America)

Saturday, January 18

PST Draw Matchups
9:00 – 11:30 7 Mixed Doubles

Sheet A — Greg Drummond/Anna Sloan (World) vs. Ryan Fry/Emma Miskew (North America)
Sheet B — Thomas Ulsrud/Miyo Ichikawa (World) vs. John Shuster/Jessica Schultz (North America)
Sheet C — David Murdoch/Eve Muirhead (World) vs. E.J. Harnden/Rachel Homan (North America)

13:30 – 15:30 8 Team Competition (two women’s games + one men’s game)

Sheet A — Margaretha Sigfridsson (World) vs. Erika Brown (North America)
Sheet B — David Murdoch (World) vs. Brad Jacobs (North America)
Sheet C — Eve Muirhead (World) vs. Rachel Homan (North America)

18:30 – 21:00 9 Team Competition (one women’s game + two men’s games)

Sheet A — Thomas Ulsrud (World) vs. John Shuster (North America)
Sheet B — Satsuki Fujisawa (World) vs. Jennifer Jones (North America)
Sheet C — Niklas Edin (World) vs. Jeff Stoughton (North America)

Sunday, January 19

PST Draw Matchups
13:00 – 15:30 10 Skins
18:00 – 20:30 11 Skins