2014 Canadian Senior Curling Championships

Team Information

  • newfoundland&labrador-women1

    Newfoundland & Labrador

    Re/Max Centre, St. John’s skip: Cathy Cunningham third: Diane Roberts second: Heather Martin lead: Patricia Tiller

  • manitoba-men

    Manitoba

    Neepawa Curling Club skip: Kelly Robertson third: Doug Armour second: Peter Prokopowich lead: Bob Scales

  • Team New Brunswick
skip: Heidi Hanlon
third: Kathy Floyd
second: Judy Blanchard
lead: Jane Arseneau

    New Brunswick

    Thistle St. Andrews Curling Club, Saint John skip: Heidi Hanlon third: Kathy Floyd second: Judy Blanchard lead:...

  • new-brunswick-men

    New Brunswick

    Riverside Country Club skip: Mark Armstrong third: Terry Roach second: Jean Guy Boudreau lead: Bill Gates

  • Team Northwest Territories
Yellowknife Curling Centre
skip: Glen Hudy
third: Brian Kelln
second: Ben McDonald
lead: Richard Klakowich

    Northwest Territories

    Yellowknife Curling Centre skip: Glen Hudy third: Brian Kelln second: Ben McDonald lead: Richard Klakowich

  • Team Newfoundland & Labrador
Re/Max Centre, St. John's
skip: Lorne Henderson, third: Paul Harvey
second: Peter Hollett, lead: Wayne Young

    Newfoundland & Labrador

    Re/Max Centre, St. John’s skip: Lorne Henderson third: Paul Harvey second: Peter Hollett lead: Wayne Young

  • Team Northwest Territories
Yellowknife Curling Centre
skip: Ann McKellar-Gillis
third: Wendy Ondrack
second: Louise Marcinkoski
lead: Natalie Kelln

    Northwest Territories

    Yellowknife Curling Centre skip: Ann McKellar-Gillis third: Wendy Ondrack second: Louise Marcinkoski lead: Natalie Kelln

  • Team Manitoba
Brandon CC
skip: Lois Fowler
third: Maureen Bonar
second: Cathy Gauthier
lead: Allyson Stewart

    Manitoba

    Brandon CC skip: Lois Fowler third: Maureen Bonar second: Cathy Gauthier lead: Allyson Stewart

  • Team Saskatchewan
Nutana CC, Saskatoon
skip: Darrell McKee
third: Mark Lane
second: Rick Picard
lead: Brad Gee

    Saskatchewan

    Nutana CC, Saskatoon skip: Darrell McKee third: Mark Lane second: Rick Picard lead: Brad Gee

  • Team Nova Scotia
skip: Alan O'Leary
third: Andrew Dauphinee
second: Danny Christianson
lead: Harold McCarthy,

    Nova Scotia

    Mayflower CC, Halifax skip: Alan O’Leary third: Andrew Dauphinee second: Danny Christianson lead: Harold McCarthy,

  • Team British Columbia
Victoria Curling Club
skip: Wes Craig
third: Blair Cusack
second: Tony Anslow
lead: Kevin Britt

    British Columbia

    Victoria Curling Club skip: Wes Craig third: Blair Cusack second: Tony Anslow lead: Kevin Britt

  • Team British Columbia
Parksville Curling Club
skip: Penny Shantz
third: Sandra Jenkins
second: Debbie Pulak
lead: Kate Horne

    British Columbia

    Parksville Curling Club skip: Penny Shantz third: Sandra Jenkins second: Debbie Pulak lead: Kate Horne

  • Team Saskatchewan
Moose Jaw Ford Curling Centre
skip: Lorraine Arguin
third: Donda Lee Deis
second: Shelley Urquhart
lead: Connie Fritzler

    Saskatchewan

    Moose Jaw Ford Curling Centre skip: Lorraine Arguin third: DondaLee Deis second: Shelly Urquhart lead: Connie Fritzler

  • Team Nova Scotia

    Nova Scotia

    Truro CC skip: Colleen Pinkney third: Wendy Currie second: Shelley MacNutt lead: Susan Creelman

  • Team Ontario
Kitchener-Waterloo Granite CC
skip: Peter Mellor
third: Jeff Thomson
second: Rob Saunders
lead: Steve Foster

    Ontario

    Kitchener-Waterloo Granite CC skip: Peter Mellor third: Jeff Thomson second: Rob Saunders lead: Steve Foster

  • Team Ontario
St. Catharines Curling Club
skip: Marilyn Bodogh
third: Kathy Chittley-Young
second: Colleen Madonia
lead: Jane Hooper Perroud

    Ontario

    St. Catharines Curling Club skip: Marilyn Bodogh third: Kathy Chittley-Young second: Colleen Madonia lead: Jane Hooper-Perroud

  • Team Québec
Club de curling Sept-Îles
skip: Denis Laflamme
third: Michel Lachance
second: Gaby Lanoue
lead: Normand Bouchard

    Québec

    Club de curling Sept-Îles skip: Denis Laflamme third: Michel Lachance second: Gaby Lanoue lead: Normand Bouchard

  • Team Québec
Club de curling Thurso
skip: Catherine Derick
third: Sylvie Daniel
second: Chantal Gadoua
lead: Cheryl Morgan

    Québec

    Club de curling Thurso skip: Catherine Derick third: Sylvie Daniel second: Chantal Gadoua lead: Cheryl Morgan

  • Team Northern Ontario
Sudbury Curling Club
skip: Robbie Gordon
third: Ron Henderson
second: Dion Dumontelle
lead: Doug Hong

    Northern Ontario

    Sudbury Curling Club skip: Robbie Gordon third: Ron Henderson second: Dion Dumontelle lead: Doug Hong

  • Team Northern Ontario
Sudbury Curling Club
skip: Vicky Barrett
third: Margaret McLaughlin
second: Valerie MacInnes
lead: Brenda Harrow

    Northern Ontario

    Sudbury Curling Club skip: Vicky Barrett third: Margaret McLaughlin second: Valerie MacInnes lead: Brenda Harrow