Teams

Team Canada

(right to left) Skip: Chelsea Carey Third: Amy Nixon Second: Jocelyn Peterman Lead: Laine Peters Alternate: Susan O’Connor Coach: Charley Thomas

Team USA

(left to right) Lead:  Natalie Nicholson Second:  Nicole Joraanstad Skip: Erika Brown Third:  Allison Pottinger Alternate:  Tabitha Peterson Coach:  Ann Swisshelm

Team Sweden

(left to right) Alternate: Agnes Knochenhauer Lead/Skip: Margaretha Sigfridsson Second: Maria Wennerström Third: Christina Bertrup Fourth: Maria Prytz Coach: Fredrik Hallström

Team Switzerland

(left to right) Skip:  Binia Feltscher Third:  Irene Schori Second:  Franziska Kaufmann Lead:  Christine Urech Alternate:  Carole Howald Coach: Al Moore

Team South Korea

(Left to right) Alternate: Ji Sun Kim Skip: Un Chi Gim Third: Seul Bee Lee Second: Min Ji Um Lead: Yoon Jung Yeom Coach: Dong Ho Shin  

Team Scotland

(left to right) Skip: Eve Muirhead Third: Anna Sloan Second: Victoria Adams Lead: Sarah Reid Alternate: Rachel Hannen Coach: David Hay

Team Russia

(left to right) Skip: Anna Sidorova Third: Margarita Fomina Second: Alexandra Raeva Lead: Nkeiruka Ezekh Alternate: Alina Kovaleva Coach:Svetlana Kalalb

Team Denmark

(left to right) Skip: Lene Nielsen Third: Stephanie Risdal Second: Isabella Clemmensen Lead: Charlotte Clemmensen Alternate: Madeleine Dupont Coach: Ulrik Schmidt

Team Finland

(right to left) Skip: Oona Kauste Third: Milja Hellsten Second: Maija Salmiovirta Lead: Marjo Hippi Alternate: Jenni Räsänen Coach: Tomi Rantamaki

Team Germany

(left to right) Skip: Daniela Driendl Third: Analena Jentsch Second: Marika Trettin Lead: Pia-Lisa Schöll Alternate: Maike Beer Coach: Thomas Lips

Team Italy

(right to left) Skip: Federica Apollonio Third: Stefania Menardi Second: Chiara Olivieri Lead: Maria Gaspari Alternate: Claudia Alverà Coach: Brian Gray

Team Japan

(left to right) Skip: Satsuki Fujisawa Third: Chinami Yoshida Second: Yumi Suzuki Lead: Yurika Yoshida Alternate: Mari Motohashi Coach: J.D. Lind