Curling.ca Curling.ca/tickets
Subscribe:

2012 Tim Hortons Brier

Ontario’s Glenn Howard wins the 2012 Tim Hortons Brier

You can’t blame Glenn Howard for thinking it might never happen again. The Coldwater skip who has won seven straight Ontario curling titles while rarely suffering a defeat, went into Sunday night’s Tim Hortons Brier final with a dubious record of having won only one national final in the last five tries…Read the Full Story.

Teams who competed

Saskatchewan
Battleford Curling Club
Skip: Scott Manners
Third: Tyler Lang
Second: Ryan Deis
Lead: Mike Armstrong
Fifth: Carl deConinck Smith
Coach: Kay Montgomery

Northwest Territories / Yukon
Yellowknife CC
Skip: Jamie Koe
Third: Tom Naugler
Second: Brad Chorostkowski
Lead: Robert Borden
Fifth: Greg Skauge
Coach: Terry Shea
Newfoundland & Labrador
Bally Haly Country Club, St. John’s
Skip: Brad Gushue (r to l)
Third: Ryan Fry
Second: Adam Casey
Lead: Geoff Walker
Fifth: Toby McDonald
Coach: Bas Kavanagh
Nova Scotia
CFB Halifax CC
Skip: Jamie Murphy
Third: Jordan Pinder
Second: Mike Bardsley
Lead: Donald McDermaid
Fifth: Kyle Schmeisser
Coach: Helen Radford
New Brunswick
Curl Moncton
Skip: Terry Odishaw
Third: Andy McCann
Second: Scott Jones
Lead: Grant Odishaw
Fifth: Roger Nason
Coach: Jerry McCann
Quebec
Chicoutimi CC
Skip: Robert Desjardins
Third: Jean-Sebastien Roy
Second: Steven Munroe
Lead: Steeve Villeneuve
Fifth: Jean-Francois Charest
Coach: Camil Larouche
Prince Edward Island
Charlottetown CC
Skip: Michael Gaudet
Third: Tyler MacKenzie
Second: Tyler Harris
Lead: Sean Clarey
Fifth: Andrew Robinson
Coach: Peter Gallant
Ontario
Coldwater CC
Skip: Glenn Howard
Third: Wayne Middaugh
Second: Brent Laing
Lead: Craig Savill
Fifth: Scott Howard
Coach: Scott Taylor
Northern Ontario
Soo Curlers Association, Sault Ste. Marie
Skip: Brad Jacobs
Third: EJ Harnden
Second: Ryan Harnden
Lead: Scott Seabrook
Fifth: Joe Scharf
Coach: Tom Coulterman
Manitoba
Brandon CC
Skip: Rob Fowler
Third: Allan Lyburn
Second: Richard Daneault
Lead: Derek Samagalski
Fifth: William Lyburn
Coach: Brian Fowler
Alberta
The Glencoe Club, Calgary
Skip: Kevin Koe
Third: Pat Simmons
Second: Carter Rycroft
Lead: Nolan Thiessen
Fifth: Blake MacDonald
Coach: John Dunn
British Columbia
Kelowna & Vernon CCs
Skip: Jim Cotter
Third: Kevin Folk
Second: Ty Griffith
Lead: Rick Sawatsky
Fifth: Ken Maskiewich
Coach: Rick Folk

Championship Final

Team12345678910Total
Ontario (Howard)20020201007
Alberta (Koe)01001010216

Final Standings

TeamWinsLossFinal Position
Ontario (Howard)*121Gold Medal
Alberta (Koe)*104Silver Medal
Manitoba (Fowler)*95Bronze Medal
Northwest Territories/Yukon (Koe)*764
Northern Ontario (Jacobs)565
New Brunswick (Odishaw)566
Newfoundland/Labrador (Gushue)567
British Columbia (Cotter)478
Quebec (Desjardins)479
Nova Scotia (Murphy)4710
Saskatchewan3811
Prince Edward Island (Gaudet)3812

*Denotes teams that participated in the playoff rounds.

Award Winners

NameAwardProvince
Scott MannersRoss HarstoneSaskatchewan
Paul WiecekScotty Harper AwardWinnipeg Free Press
Len DubytsCBC & TSN camera operator
Shot of the Week
Derek SamagalskiFirst All-Star (90%)Manitoba
Carter RycroftFirst All-Star (89%)Alberta
Wayne MiddaughFirst All-Star (87%)Ontario
Glenn HowardFirst All-Star (86%)Ontario
Craig SavillSecond All-Star (89%)Ontario
Brent LaingSecond All-Star (87%)Ontario
Allan LyburnSecond All-Star (85%)Manitoba
Kevin KoeSecond All-Star (83%)Alberta

Statistical Report

Draw Schedule and Results

DrawABCD
1QC(7) vs MB(6)PE(4) vs SK(8)ON(6) vs NB(5)NS(9) vs NT/YT(5)
2NS(10) vs PE(4)BC(5) vs AB(9)NL(6) vs NO(7)NB(3) vs MB(6)
3AB(9) vs NB(4)MB(8) vs NL(7)BC(3) vs NS(5)NO(8) vs PE(7)
4SK(5) vs BC(6)NT/YT(8) vs NO(5)QC(2) vs AB(9)NL(5) vs ON(6)
5NT/YT(10) vs ON(6)NB(8) vs NS(6)PE(3) vs MB(8)SK(6) vs QC(5)
6QC(8) vs ON(9)SK(5) vs NT/YT(9)
7NB(8) vs NO(3)AB(8) vs PE(2)NS(5) vs NL(10)MB(5) vs BC(9)
8AB(6) vs SK(3)NL(6) vs NT/YT(10)BC(5) vs QC(4)ON(6) vs NO(5)
9MB(10) vs NS(7)NO(3) vs BC(7)NB(6) vs PE(8)AB(8) vs NL(1)
10BC(6) vs NL(8)ON(7) vs SK(5)AB(6) vs NO(7)QC(7) vs NT/YT(8)
11PE(9) vs NT/YT(6)NB(3) vs QC(8)MB(4) vs ON(8)SK(7) vs NS(10)
12NO(9) vs QC(2)NT/YT(3) vs AB(11)NL(10) vs SK(6)BC(4) vs ON(8)
13SK(8) vs NB(9)PE(5) vs ON(10)QC(7) vs NS(6)NT/YT(5) vs MB(10)
14MB(8) vs AB(5)NS(4) vs NO(11)PE(7) vs BC(5)NL(4) vs NB(6)
15ON(8) vs NS(3)SK(3) vs MB(9)NT/YT(9) vs NB(6)PE(8) vs QC(10)
16NL(10) vs PE(5)BC(5) vs NB(7)NO(4) vs MB(10)NS(3) vs AB(8)
17NT/YT(8) vs BC(3)QC(3) vs NL(7)ON(6) vs AB(3)NO(6) vs SK(7)
PPPage Playoff 1v2 - Ontario(9) vs Manitoba(3)
PPPage Playoff 3v4 - Alberta(10) vs NWT/Yukon(6)
SFAB(8) vs MB(6)
BRZMB(8) vs NT/YT(7)
FNLON(7) vs AB(6)

Photos