Français Subscribe:

2013 Canadian Juniors History Page

Photo, CCA/Michael Burns Photography/Mark O’Neill

Manitoba claims Canadian Junior Men’s gold

Matt Dunstone has brought the Canadian junior men’s curling championship back to Manitoba for the first time in 11 years…Read the Full Story.

The newly crowned Canadian Junior Women’s champions, from left, coach Ken Brown, skip Corryn Brown, third Erin Pincott, second Sam Fisher and lead Sydney Fraser. (Photo, CCA/Michael Burns Photography/Mark O’Neill)

B.C. captures Canadian Juniors women’s gold

Brown’s Kamloops team defeated Manitoba’s Shannon Birchard (Winnipeg) 6-3 on Sunday night at the Suncor Community Leisure Centre in the women’s gold-medal game of the 2013 Canadian Juniors…Read the Full Story.

Alberta
Saville Centre, Edmonton
Skip: Thomas Scoffin
Third: Dylan Gousseau
Second: Landon Bucholz
Lead: Bryce Bucholz
Coach: Rob Bucholz
British Columbia
Langley & Victoria CCs
Skip: Tyler Klymchuk
Third: Corey Chester
Second: Sanjay Bowry
Lead: Rhys Gamache
Coach: Todd Troyer
Manitoba
West Kildonan CC, Winnipeg
Skip: Matt Dunstone
Third: Colton Lott
Second: Daniel Grant
Lead: Brendan MacCuish
Coach: Scott Grant
New Brunswick
Capital Winter Club, Fredericton
Skip: Josh Barry
Third: Rene Comeau
Second: Spencer Watts
Lead:  Andrew O’Dell
Coach: Larry McCormack
Newfoundland & Labrador
Gander Curling Club
Skip: Adam Boland
Third: Shane Hopkins
Second: Patrick Short
Lead: Andrew Taylor
Coach: Gary Ryan
Northern Ontario
Port Arthur CC, Thunder Bay
Skip: Matthew Roberts
Third: Zach Warkentin
Second: Mac Joblin
Lead: Will Perozak
Coach: Tim Warkentin

Northwest Territories
Yellowknife Curling Club
Skip: Daniel Murray
Third: Matthew Miller
Second: John Murray
Lead: Randy Hiebert
Coach: Maureen Miller
Nova Scotia
Mayflower Curling Club, Halifax
Skip: Stuart Thompson
Third: Scott Babin
Second: Luke Saunders
Lead: Alex MacNeil
Coach: Kevin Patterson
Nunavut
Qavik CC, Rankin Inlet
Skip: David Kakuktinniq
Third: Jamie Airut
Second: Darren Makkigak
Lead: Arthur Siksik
Coach: Kevin Bussey
Ontario
St. Thomas Curling Club
Skip: Aaron Squires
Third: Jason Camm
Second: David Easter
Lead: Curtis Easter
Coach: Tom Devaney
Prince Edward Island
Cornwall Curling Club
Skip: Tyler Smith
Third: Alex Sutherland
Second: Alex Jenkins
Lead: Jonathan Schut
Coach: AJ Campbell
Quebec
Glenmore CC, Montréal
Skip: Félix Asselin
Third: Marc-Alexandre Charest-Dion
Second: Lewis South
Lead: Sami Guimond-Jaber
Coach: Benoit Forget

Saskatchewan
Sutherland CC, Saskatoon
Skip: Brady Scharback
Third: Quinn Hersikorn
Second: Jacob Hersikorn
Lead: Brady Kendel
Coach: Laurie Burrows
Yukon
Whitehorse Curling Club
Fourth stones: Mitch Young
Skip (throwing third): Will Mahoney
Vice-skip (throwing second): Joe Wallingham
Lead: Spencer Wallace
Coach: Wade Scoffin
Alberta
Crestwood CC, Edmonton
Skip: Karynn Flory
Third: Holly Jamieson
Second: Klara Smiley
Lead: Katie Roskewich
Coach: Andrea Procter
British Columbia
Kamloops Curling Club
Skip: Corryn Brown
Third: Erin Pincott
Second: Sam Fisher
Lead: Sydney Fraser
Coach: Ken Brown
Manitoba
St. Vital Curling Club
Skip: Shannon Birchard
Third: Nicole Sigvaldason
Second: Sheyna Andries
Lead: Mariah Mondor
Coach: Bruce Birchard
New Brunswick
Capital Winter Club, Fredericton
Skip: Jessica Daigle
Third: Cathlia Ward
Second: Natalie Menzies
Lead: Katie Forward
Coach: Mark Ward
Newfoundland & Labrador
ReMax Centre, St. John’s
Skip: Carolyn Suley
Third: Amanda Rumboldt
Second: Meryn Avery
Lead: Nicole Noseworthy
Coach: Mark Noseworthy
Northern Ontario
Port Arthur CC, Thunder Bay
Coach: Peter Hinz
Skip: Tirzah Keffer
Third: Sheree Hinz
Second: Megan Westlund
Lead: Rachel Camlin

Northwest Territories
Inuvik Curling Club
Skip: Carina McKay-Saturnino
Third: Karly King Simpson
Second: Hilary Charlie
Lead: Rayna Vittrekwa
Coach: Nick Saturnino
Nova Scotia
Truro Curling Club
Skip: Mary Myketyn-Driscoll
Third: Taylor Clarke
Second: Mackenzie Proctor
Lead: Sarah Sears
Coach: Jim Burgess
Nunavut
Iqaluit Curling Club
Skip: Sadie Pinksen
Third: Christianne West
Second: Katie Chislett-Manning
Lead: Emily-Grace Matthews
Coach: Lynn Kreviazuk
Ontario
Manotick Curling Centre
Skip: Jamie Sinclair
Third: Holly Donaldson
Second: Katelyn Wasylkiw
Lead: Erin Jenkins
Coach: Graham Sinclair
Prince Edward Island
Cornwall Curling Club
Skip: Veronica Smith
Third: Katie Fullerton (throws lead)
Second: Sabrina Smith
Lead: Chloe McCloskey (throws 3rd)
Coach: Bill Hope
Québec
Club de Curling Etchemin, Québec
Skip: Sarah Dumais
Third: Myriam Arsenault
Second: Joanie Mathieu
Lead: Nancy Rochon
Coach: Michel Blais

Saskatchewan
Granite CC, Saskatoon
Skip: Jessica Hanson
Third: Kourtney Fesser
Second: Teresa Waterfield
Lead: Krista Fesser
Coach: Samantha Yachiw
Yukon
Whitehorse Curling Club
Skip: Sarah Koltun
Third: Chelsea Duncan
Second: Patty Wallingham
Lead: Jenna Duncan
Coach: Lindsay Moldowan

Men’s Championship Final

Team12345678910Total
Manitoba (Dunstone)00002100014
Alberta (Scoffin)01000001103

Women’s Championship Final

Team12345678910Total
British Columbia (Brown)00010030116
Manitoba (Birchard)00000201003

WOMEN’S CHAMPIONSHIP ROUND
(*-won tiebreaker)

TEAMS (skip's name)WINSLOSSES
British Columbia (Brown)91
Manitoba (Birchard)91
* Ontario (Sinclair)73
Yukon (Koltun)73
Saskatchewan (Hanson)55
New Brunswick (Daigle)46
Nova Scotia (Myketyn-Driscoll)37
Quebec (Dumais)37

WOMEN’S SEEDING ROUND

TEAMS (skip's name)WINSLOSSES
Newfoundland & Labrador (Suley)63
Alberta (Flory)54
NWT (McKay-Saturnino)36
Northern Ontario (Keffer)36
Prince Edward Island (Smith)36
Nunavut (Pinksen)09

MEN’S CHAMPIONSHIP ROUND 
(*-won tiebreaker)

TEAMS (skip's name)WINSLOSSES
Alberta (Scoffin)91
Nova Scotia (Thompson)82
* Manitoba (Dunstone)73
Ontario (Squires)73
Saskatchewan (Scharback)64
New Brunswick (Barry)64
British Columbia (Klymchuk)46
Quebec (Asselin)37

MEN’S SEEDING ROUND

TEAMS (skip's name)WINSLOSSES
Yukon (Mahoney)54
Northern Ontario (Roberts)45
Newfoundland & Labrador (Boland)45
Prince Edward Island (Smith)36
Northwest Territories (Murray)18
Nunavut (Kakuktinniq)09

WOMEN

TEAMS POOL AWINSLOSSESTEAMS POOL BWINSLOSSES
BC (Brown)51MB (Birchard)60
YT (Koltun)42ON (Sinclair)51
NL (Suley)33NS (Myketyn-Driscoll)33
AB (Florry)33QC (Dumais)24
NB (Daigle)33NO (Keffer)24
SK (Hanson)33NT (McKay-Saturnino)24
NU (Pinksen)06PE (Smith)15

MEN

TEAMS POOL AWINSLOSSESTEAMS POOL BWINSLOSSES
ON (Squires)51NB (Barry)51
AB (Scoffin)51NS (Thompson)51
SK (Scharback)42MB (Dunstone)42
BC (Klymchuk)33QC (Asselin)33
YT (Mahoney)24NO (Roberts)24
PE (Smith)24NL (Boland)24
NU (Kakuktinniq)06NT (Murray)06

Men’s Award Winners

NameAwardProvince
Landon BucholzKen Watson SportsmanshipAlberta
Tim WarkentinASHAM National CoachingNorthern Ontario
Jonathan SchutJoan Mead LegacyPrince Edward Island
Skip — Thomas Scoffin
First All-Star (78%)Alberta
Third — Colton LottFirst All-Star (79%)Manitoba
Second — David EasterFirst All-Star (82%)Ontario
Lead — Andrew O’Dell,First All-Star (82%) New Brunswick
Skip — Stuart Thompson
Second All-Star (76%)Nova Scotia

Third — Aaron Squires
Second All-Star (77%)Ontario
Second — Daniel Grant
Second All-Star (81%)Manitoba
Lead — Brendan MacCuishSecond All-Star (80%)Manitoba
Lead — Andrew Taylor
Fair PlayNewfoundland/Labrador

Second — Sanjay Bowry
Fair PlayBritish Columbia

Third — Jamie Airut
Fair PlayNunavut
Skip — Will Mahoney
Fair PlayYukon
Coach — Benoit ForgetFair Play Quebec

Women’s Award Winners

NameAwardProvince
Sheree HinzKen Watson SportsmanshipNorthern Ontario
Mark NoseworthyASHAM National CoachingNewfoundland/Labrador
Tirzah KefferJoan Mead LegacyNorthern Ontario
Skip — Corryn BrownFirst All-Star (74%)British Columbia

Third — Chelsea DuncanFirst All-Star (77%)Yukon
Second — Sheyna AndriesFirst All-Star (74%)Manitoba
Lead — Katie RoskewichFirst All-Star (78%)Alberta
Skip — Sarah KoltunSecond All-Star (74%)Yukon
Third — Holly DonaldsonSecond All-Star (71%)Ontario
Second — Megan WestlundSecond All-Star (74%)Northern Ontario
Lead — Katie FullertonSecond All-Star (77%)Prince Edward Island
Lead — Sydney FraserFair PlayBritish Columbia

Second — Teresa WaterfieldFair PlaySaskatchewan
Third — Sheree HinzFair PlayNorthern Ontario
Skip — Sadie PinksenFair PlayNunavut
Coach — Lynn KreviazukFair PlayNunavut

Statistical Report

Draw Schedule

Sheet ASheet BSheet CSheet DSheet ESheet FSheet GSheet HSheet ISheet JSheet K
AB vs ON
Pool A
Men
SK vs BC
Pool A
Women
NU vs SK
Pool A
Men
NU vs AB
Pool A
Women
YT vs PE
Pool A
Men
NB vs NL
Pool A
Women
NO vs NS
Pool B
Men
NO vs MB
Pool B
Women
NT vs MB
Pool B
Men
NT vs ON
Pool B
Women
NB vs NL
Pool B
Men
QC vs NT
Pool B
Women
QC vs NT
Pool B
Men
MB vs PE
Pool B
Women
NS vs NB
Pool B
Men
NS vs ON
Pool B
Women
NL vs MB
Pool B
Men
BC vs NU
Pool A
Men
YT vs NU
Pool A
Women
ON vs YT
Pool A
Men
BC vs NB
Pool A
Women
PE vs SK
Pool A
Men
ON vs NO
Pool B
Women
SK vs AB
Pool A
Men
NL vs NU
Pool A
Women
PE vs NU
Pool A
Men
YT vs BC
Pool A
Women
BC vs ON
Pool A
Men
AB vs SK
Pool A
Women
openNS vs NT
Pool B
Women
NT vs NO
Pool B
Men
QC vs MB
Pool B
Women
NS vs NL
Pool B
Men
YT vs BC
Pool A
Men
NB vs YT
Pool A
Women
NT vs NO
Pool B
Women
MB vs NO
Pool B
Men
NB vs QC
Pool B
Men
BC vs NL
Pool A
Women
PE vs QC
Pool B
Women
NU vs SK
Pool A
Women
NU vs AB
Pool A
Men
open
openNO vs NB
Pool B
Men
ON vs MB
Pool B
Women
MB vs QC
Pool B
Men
NO vs PE
Pool B
Women
openopenopenopenopenopen
NT vs NB
Pool B
Men
MB vs NS
Pool B
Men
NS vs QC
Pool B
Women
SK vs NL
Pool A
Women
NL vs QC
Pool B
Men
AB vs YT
Pool A
Women
NU vs NB
Pool A
Women
openSK vs BC
Pool A
Men
ON vs PE
Pool A
Men
NU vs YT
Pool A
Men
PE vs BC
Pool A
Men
NL vs YT
Pool A
Women
AB vs BC
Pool A
Women
SK vs ON
Pool A
Men
SK vs NB
Pool A
Women
AB vs YT
Pool A
Men
ON vs QC
Pool B
Women
openNO vs NL
Pool B
Men
NO vs NS
Pool B
Women
NT vs PE
Pool B
Women
YT vs SK
Pool A
Men
QC vs NO
Pool B
Women
NL vs NT
Pool B
Men
NS vs PE
Pool B
Women
MB vs NT
Pool B
Women
BC vs NU
Pool A
Women
AB vs PE
Pool A
Men
openNL vs AB
Pool A
Women
openQC vs NS
Pool B
Men
YT vs SK
Pool A
Women
NB vs AB
Pool A
Women
QC vs NO
Pool B
Men
BC vs AB
Pool A
Men
ON vs NU
Pool A
Men
openMB vs NS
Pool B
Women
NS vs NT
Pool B
Men
PE vs ON
Pool B
Women
NB vs MB
Pool B
Men
open
NT vs QC
Pool B
Women (TB)
NL vs SK
Pool A
Women (TB)
AB vs NB
Pool A
Women (TB)
QC vs BC
women
QC vs ON
men
YT vs MB
women
AB vs NB
men
ON vs NB
women
NS vs SK
men
SK vs NS
women
BC vs MB
men
YT vs NT
men
NL vs PE
women
NO vs PE
men
MB vs ON
men
NS vs BC
women
QC vs AB
men
QC vs YT
women
NB vs SK
men
MB vs NB
women
NS vs BC
men
ON vs SK
women
NT vs AB
women
NO vs NU
women
NL vs NU
men
AB vs NS
men
NB vs QC
women
ON vs NB
men
BC vs MB
women
NS vs YT
women
YT vs NO
men
NT vs PE
men
NU vs NT
women
openopenopen
NB vs BC
men
MB vs AB
men
BC vs ON
women
ON vs NS
men
MB vs SK
women
NL vs NO
women
PE vs AB
women
SK vs QC
men
NU vs NO
men
YT vs NL
men
open
NB vs NS
women
YT vs ON
women
SK vs QC
women
SK vs MB
men
BC vs QC
men
openopenopenopenopen
open
NO vs AB
women
NU vs PE
women
NL vs PE
men
NU vs NT
men
NL vs NT
women
ON vs YT
women's
tie-breaker
ON vs MB
men's
tie-breaker
NS 4 vs MB 9
MB 4 vs AB 3
MB vs ON
BC vs winner of semi final
Photos