Français Subscribe:

2013 History

Heggestad – Canadian Mixed Curling Champion!

Ontario’s Cory Heggestad, representing the Orillia Curling Club, won the 50th edition of the Canadian Mixed Curling Championship dominating Nova Scotia’s Brent MacDougall 10-3 in today’s final at the TMR Curling Club in Montreal….Read the Full Story.

Teams who competed

Team Québec
Glenmore CC, Mtl
Mike Fournier (sk)
Alanna Routledge
Mike Kennedy
Joëlle St-Hilaire
Alberta
Grande Prairie CC
Kurt Balderston (sk)
Cheryl Bernard
Del Shaughnessy
Stephanie Malekoff
British Columbia
Kimberley CC
Tom Buchy (sk)
Lori Buchy
Dave Toffolo
Robyn Toffolo
Manitoba
Brandon CC
Terry McNamee (sk)
Kerri Einarson
Kyle Einarson
Stacey Fordyce
New Brunswick
Gage CC, Oromocto
James Grattan (sk)
Rebecca Atkinson
Kevin Boyle
Jane Boyle
Newfoundland & Labrador
Corner Brook CC
Donna Davis
Stephen Shepherd
Amanda Rumboldt
Kenny Young (sk)
Northern Ontario
Fort William CC, Thunder Bay
Mike Assad (sk)
Ashley Kallos
Taylor Kallos
Kady Stachiw
Northwest Territories
Inuvik CC
Nick Saturnino (sk)
Stephanie Crocker
Richard Gordon
Eileen McKay-Saturnino
Nova Scotia
CFB Halifax CC
Jane Snyder
Kris Granchelli
Christina Black
Brent MacDougall (sk)
Nunavut
Iqaluit CC
Chantelle Masson
Dennis Masson
D’Arcy Masson
Ed Sattelberger (sk)
Ontario
Orillia CC
Cory Heggestad (sk)
Heather Graham
Greg Balsdon
Amy Mackay
Prince Edward Island
(Charlottetown CC
Robert Campbell (sk)
Rebecca Jean MacDonald
Robbie Doherty
Jackie Reid
Saskatchewan
Langenburg CC
Jeff Hartung (sk)
Brooklyn Lemon
Kody Hartung
Nicole Lang
Yukon
Whitehorse CC
Patty Wallingham
Wade Scoffin
Helen Strong
Steve Fecteau (sk)

 

Championship Final

Team12345678910Total
Nova Scotia (MacDougall)01000020XX3
Ontario (Heggestad)10221301XX10

Final Standings

TeamWinsLossFinal Position
Ontario (Heggestad)*112Gold Medal
Nova Scotia (MacDougall)*93Silver Medal
Québec (Fournier)*84Bronze Medal
New Brunswick (Grattan)744
Saskatchewan (Hartung)655
Northern Ontario (Assad)656
PEI (Campbell)567
Alberta (Balderston)568
British Columbia (Buchy)569
Manitoba (McNamee)4710
NWT (Saturnino)2911
Yukon (Fecteau)01112

*Denotes teams that participated in the playoff rounds.

Award Winners

NameAwardProvincePhoto
Brent MacDougallSportsmanship - MenNova ScotiaPhoto
Stephanie CrockerSportsmanship - WomenNorthwest TerritoriesPhoto
Jane SnyderAll-Star Lead (84%)Nova ScotiaPhoto (far right)
Del ShaughnessyAll-Star Second (82%)AlbertaPhoto (2nd from right)
Cheryl BernardAll-Star Third (82%)AlbertaPhoto (2nd from left)
Brent MacDougallAll-Star Skip (81%)Nova ScotiaPhoto (far left)

Statistical Report
The following Past Game Summaries reports are available in Adobe PDF format.

Draw Schedule and Results

DrawBCDE
1PE vs NSBC vs NTMB vs SKYT vs QC
2NB vs ONNS vs YTQC vs PENO vs AB
3NT vs NOMB vs ONBC vs ABNB vs SK
4YT vs MBSK vs QCNS vs NTPE vs BC
5NB vs ABNO vs ON
6QC vs BCNT vs PESK vs YTNS vs MB
7AB vs PENS vs NONB vs QCON vs YT
8NO vs QCYT vs NBON vs PEAB vs NS
9NT vs NBON vs BCAB vs MBSK vs NO
10NS vs SKPE vs MBYT vs BCNT vs QC
11MB vs BCQC vs NSNT vs SKYT vs PE
12QC vs ABNO vs YTPE vs NBNS vs ON
13ON vs NTAB vs SKBC vs NOMB vs NB
14NB vs NOMB vs NTON vs ABBC vs SK
15BC vs NSSK vs PEYT vs NTQC vs MB
16AB vs YTQC vs ONNB vs NSPE vs NO
17SK vs ONBC vs NBNO vs MBAB vs NT
Semi FinalON vs QC
FinalON vs NS
Photos

Pre Qualifying for the 2013 Mixed