Français Subscribe:

2013 Canadian Seniors Curling Championship History

The newly crowned Canadian senior men’s curling champions, from left, skip Wayne Tallon, third Mike Kennedy, second Mike Flannery and lead Wade Blanchard. (Photo, CCA/Winston Maund)

New Brunswick, Nova Scotia claim seniors curling titles

Wayne Tallon took a long-awaited step to the top level of the podium at a Canadian curling championship on Sunday at the Silver Fox Curling and Yacht Club in Summerside, P.E.I….Read the Full Story.

Men’s teams who competed

Prince Edward Island
Charlottetown Curling Complex
Skip: Rod MacDonald
Third: John Likely
Second: Mark O’Rourke
Lead: Peter MacDonald
Alberta
St. Albert Curling Club
Skip: Wade White
Third: Doug McLennan
Second: Dan Holowaychuk
Lead: George Parsons
British Columbia
Langley Curling Club
Skip: Craig Lepine
Third: Stan Walker
Second: Berry Breton
Lead: Craig McLeod


Manitoba
West Kildonan CC, Winnipeg
Skip: Bob Sigurdson
Third: Darren Oryniak
Second: Al Purdy
Lead: Wayne Sigurdson
New Brunswick
Capital Winter Club, Fredericton
Skip: Wayne Tallon
Third: Mike Kennedy
Second: Mike Flannery
Lead: Wade Blanchard
Newfoundland & Labrador
Re/Max Centre, St. John’s
Skip: Glenn Goss
Third: Geoff Cunningham (last stones)
Second: Rob Thomas
Lead: Gary Tiller

Northern Ontario
Idylwylde Golf & CC, Sudbury
Skip: Bruce Munro
Third: Duncan Bell
Second: Drew Eloranta
Lead: John Querney
Northwest Territories
Yellowknife Curling Club
Skip: Glen Hudy
Third: Brian Kelln
Second: Ben McDonald
Lead: Richard Klakowich

Nova Scotia
CFB Halifax CC
Skip:
Alan O’Leary
Third:
Andy Dauphinee
Second:
Danny Christianson
Lead:
Harold McCarthy
Nunavut
Iqaluit Curling Club
Skip: Ed Sattelberger
Third: Dennis Masson
Second: Bob Acorn
Lead: Lloyd Kendall
Ontario
Rideau Curling Club, Ottawa
Skip: Howard Rajala
Third: Rich Moffatt
Second: Doug Johnston
Lead: Ken Sullivan
Quebec
Hudson Legion & Boucherville CCs
Skip: Rob Maclean
Third: Mario Tremblay
Second: Daniel Gilbert
Lead: Dan Belliveau

Saskatchewan
Callie Curling Club, Regina
Skip: Gord Bell
Third: Brad Law
Second: Maurel Erick
Lead: Gord Fritzler

Yukon
Whitehorse Curling Club
Skip: Ray Mikkelsen
Third: Darol Stuart
Second: Walter Wallingham
Lead: Dale Enzenauer

Women’s teams who competed


Prince Edward Island
Silver Fox Curling & Yacht Club, Summerside
Skip: Nola Murphy
Third: Donna Arsenault
Second: Elspeth Carmody
Lead: Laurie Tirone

Alberta
St. Albert Curling Club
Skip: Debbie Santos
Third: Jackie Rae Greening
Second: Diana Backer
Lead: Glenna Rubin
British Columbia
Langley Curling Club
Skip: Karen Lepine
Third: Lorraine Jeffries
Second: Carol Martel
Lead: Betsy Terpsma

Manitoba
Brandon Curling Club
Skip: Lois Fowler
Third: Gwen Wooley
Second: Lori Manning
Lead: Joan Robertson
New Brunswick
Thistle St. Andrews CC, Saint John
Skip: Heidi Hanlon
Third: Kathy Floyd
Second: Judy Blanchard
Lead: Jane Arseneau
Newfoundland & Labrador
Re/Max Centre, St. John’s
Skip: Laura Phillips
Second: Marian Dawe
Third: Wendy Chaulk
Lead: Jeannette Hodder
Northern Ontario
Sudbury Curling Club
Skip: Vicky Barrett
Third: Marg McLaughlin
Second: Valerie MacInnes
Lead: Brenda Harrow
Northwest Territories
Yellowknife Curling Club
Skip: Ann McKellar-Gillis
Third: Marie Coe
Second: Louise Marcinkoski
Lead: Margaret Begg

Nova Scotia
Truro Curling Club
Skip: Colleen Pinkney
Third: Wendy Currie
Second: Shelley MacNutt
Lead: Susan Creelman
Not participating in 2012-2013 Nunavut
Curling Club
Skip:
Third:
Second:
Lead:
Ontario
Galt Curling Club
Skip: Judy Oryniak
Third: Rosemary Gowman
Second: Twyla Gilbert
Lead: Katie Neil
Quebec
Thurso Curling Club
Skip: Catherine Derick
Third: Sylvie Daniel
Second: Chantal Gadoua
Lead: Cheryl Morgan

Saskatchewan
Yorkton Curling Club
Skip: Cathy Inglis
Third: Pat Kuspira
Second: Donna Liebrecht
Lead: Bev Fuches

Yukon
Whitehorse Curling Club
Skip: Leslie Grant
Third: Corinne Delaire
Second: Therese Ducharme
Lead: Lorraine Stick

Men’s Championship Final

Team12345678910Total
New Brunswick (Tallon)02130401xx11
Ontario (Rajala)00001020xx3

Women’s Championship Final

Team12345678910Total
Nova Scotia (Pinkney)00010110407
Alberta (Santos)01002002016

Men’s Final Standings

TeamWinsLossFinal Position
New Brunswick (Tallon)*111Gold Medal
Ontario (Rajala)*93Silver Medal
Alberta (White)*94Bronze Medal
PEI (MacDonald)*844
Nova Scotia (O'Leary)655
Quebec (Maclean)566
Manitoba (Sigurdson)567
British Columbia (Lepine)478
Saskatchewan (Bell)479
Newfoundland/Labrador (Goss)4710
Northern Ontario (Munro)3811
Northwest Territories (Hudy)01112

*Denotes teams that participated in the playoff rounds.

Women’s Final Standings

TeamWinsLossFinal Position
Nova Scotia (Pinkney)*111Gold Medal
Alberta (Santos)*94Silver Medal
Manitoba (Fowler)*85Bronze Medal
Quebec (Derick)*744
Northern Ontario (Barrett)655
New Brunswick (Hanlon)656
Newfoundland/Labrador (Phillips)567
Saskatchewan (Inglis)568
British Columbia (Lepine)569
Ontario (Oryniak)3810
Northwest Territories (McKellar-Gillis)3811
Prince Edward Island (Murphy)11012

*Denotes teams that participated in the playoff rounds.

Men’s Award Winners

NameAwardProvince
Glenn GossSportsmanshipNewfoundland/Labrador
Wayne TallonFirst All-StarNew Brunswick
Mike KennedyFirst All-StarNew Brunswick
Mark O’RourkeFirst All-StarPrince Edward Island
Peter MacDonaldFirst All-StarPrince Edward Island
Bob SigurdsonSecond All-StarManitoba
John LikelySecond All-StarPrince Edward Island
Mike FlannerySecond All-StarNew Brunswick
Ken SullivanSecond All-StarOntario

Women’s Award Winners

NameAwardProvince
Lorraine JeffriesSportsmanshipBritish Columbia
Colleen PinkneyFirst All-StarNova Scotia
Wendy CurrieFirst All-StarNova Scotia
Shelley MacNuttFirst All-StarNova Scotia
Cheryl MorganFirst All-StarQuebec
Cathy InglisSecond All-StarSaskatchewan
Jackie Rae GreeningSecond All-StarAlberta
Lori ManningSecond All-StarManitoba
Katie NeilSecond All-StarOntario

Click here to download the Draw Schedule