Français Subscribe:

2012 CIS/CCA University Curling Championship History

Laurier women and Alberta men golden at CIS/CCA Curling Championships

n the final day of the 2012 CIS/CCA University Curling Championships, hosted by Brock University at the Welland Curling Club, the Wilfrid Laurier Golden Hawks women and Alberta Golden Bears men captured the national title and will represent Canada in Trentino, Italy…Read the Full Story.

Teams who competed

Saint Mary’s University Huskies
Halifax, NS
Skip: Anita Casey
Third: Sara Spafford
Second: MacKenzie Proctor
Lead: Julia Williams
Alternate:
Coach: Jim Burgess

Wilfrid Laurier Golden Hawks
Waterloo, ON
Skip: Laura Crocker
Third: Sarah Wilkes
Second: Jen Gates
Lead: Pamela Feldkamp
Alternate: Cheryl Kreviazuk
Coach: Maurice Wilson
University Of Western Ontario Mustangs
London, ON
Skip: Caitlin Romain
Third: Nicole Westlund
Second: Holly Donaldson
Lead: Erin Daniel
Alternate: Jenna Mason
Coach: Rory Munro

University of Alberta Pandas
Edmonton, AB
Skip: Kelly Erickson
Third: Erica Ortt
Second: Alison Kotylak
Lead: Linea Eby
Alternate: Chelsea Duncan
Coach: Garry Coderre
University of Manitoba Bisons
Winnipeg, MB
Skip: Alyssa Vandepoele
Third: Heather Maxted
Second: Sheyna Andries
Lead: Melanie Hunt
Alternate: Krystren Karwacki
Coach: Bob Andries

University of Guelph Gryphons
Guelph, ON
Skip: Clancy Grandy
Third: Katelyn Wasylkiw
Second: Heather Cridland
Lead: Erin Jenkins
Alternate: Andrea Sinclair
Coach: Jason Rice
Brock University Badgers
St. Catharines, ON
Skip: Joanne Curtis
Third: Jessica Corrado
Second: Lauren Wasylkiw
Lead: Jordan Brandwood
Alternate: Erin Duffy
Coach: Murray Etherington

Men’s Teams

UPEI Panthers
Charlottetown, PE
Skip: Brett Gallant
Third: Alex MacFadyen
Second: Sam Ramsay
Lead: Connor MacPhee
Alternate:
Coach: Kathie Gallant
Acadia University Axemen
Wolfville, NS
Skip: Robert Mayhew
Third: Michael Brophy
Second: Alex Trites
Lead: Ben Creaser
Alternate: Luke Melanson
Coach: Alan Mayhew
Carleton Ravens
Ottawa, ON
Skip: Chris Lewis
Third: Ryan McCrady
Second: Ben Miskew
Lead: Graham Rathwell
Alternate: Greg Bridges
Coach: Art Miskew
University of Waterloo Warriors
Waterloo, ON
Skip: Jake Walker
Third: Edward Cyr
Second: Geoff Chambers
Lead: James Freeman
Alternate: Nathan Ransom
Coach: Scott Allen
University of Winnipeg Wesmen
Winnipeg, MB
Skip: Daniel Birchard
Third: Joshua Drews
Second: Nicholas Drews
Lead: Jake Zelenewich
Alternate: Andrew Ferguson
Coach: Len Komyshyn
University of Alberta Golden Bears
Edmonton, AB
Skip: Brendan Bottcher
Third: Mick Lizmore
Second: Brad Thiessen
Lead: Karrick Martin
Alternate: Parker Konschuh
Coach: Bernie Panich
University of Manitoba Bisons
Winnipeg, MB
Skip: Travis Bale
Third: Curtis Bale
Second: Kelly Fordyce
Lead: Derek Blanchard
Alternate:
Coach: Doug Bale
Brock University Badgers
St. Catharines, ON
Skip: Scott Brandon
Third: Blake Sandham
Second: Richard Roessner
Lead: Mike Idzenga
Alternate: Kevin Mailloux
Coach: Matt Wilkinson

Men’s Championship Final

Team12345678910Total
Alberta Golden Bears03010300xx7
Waterloo Warriors00001000xx1

Men’s Final Standings

TeamWinsLossFinal Position
Alberta Golden Bears61Gold Medal
Waterloo Warriors52Silver Medal
Brock Badgers43Bronze Medal
Acadia Axemen344
Manitoba Bisons345
UPEI Panthers346
Carleton Ravens257
Winnipeg Wesmen 258

*Denotes teams that participated in the playoff rounds.

Women’s Championship Final

Team12345678910Total
Brock Badgers01000100xx2
Wilfrid Laurier Golden Hawks20114001xx9

Women’s Final Standings

TeamWinsLossFinal Position
Wilfrid Laurier Golden Hawks 61Gold Medal
Manitoba Bisons52Silver Medal
Alberta Pandas43Bronze Medal
Brock Badgers434
Guelph Gryphons345
Saint Mary's Huskies256
Western Mustangs257
Memorial Sea-Hawks258

*Denotes teams that participated in the playoff rounds.

Click here to download the Draw Schedule

Photos