Français Subscribe:

2013 CIS/CCA University Curling Championship History

Breanne Meakin, Ashley Howard, Selena Kaatz, Krysten Karwacki et Tom Clasper. (Photo, G. Wycherley Photography)

Warriors, Bisons win CIS-CCA National Titles 

The University of Manitoba Bisons and the University of Waterloo Warriors are the queens and kings of Canadian university curling. The two schools won their respective gold-medal matches on the final day of the 2013 CIS/CCA Canadian University Curling Championships on Sunday at the Kamloops Curling Club…Read the Full Story.

Teams who competed

Thompson Rivers WolfPack
Kamloops, BC
Coach: Brenda Nordin
Alternate: Katie Hill
Lead: Kym Edgeworth
Second: Ashley Nordin
Third: Alyssa Kyllo
Skip: Tiffany Krausher
Saint Mary’s Huskies
Halifax, NS
Skip: Sara Spafford
Third: Amanda Colter
Second: Anita Casey
Lead: Mackenzie Proctor
Coach: Marie Christianson
UPEI Panthers
Charlottetown, PE
Skip: Veronica Smith
Third: Jane DiCarlo  
Second: Emily Gray
Lead: Aleya Quilty
Coach: Paul Smith
University of Alberta Pandas
Edmonton, AB
Skip: Kelsey Rocque
Third: Keely Brown
Second: Erica Ortt
Lead: Taylor McDonald
Alternate: Alison Kotylak
Coach: Garry Coderre
University of Manitoba Bisons
Winnipeg, MB
Skip: Breanne Meakin
Third: Ashley Howard
Second: Selena Kaatz
Lead: Krysten Karwacki
Coach: Tom Clasper (not shown)
Western University Mustangs
London, ON
Alternate: Stephanie Thompson
Lead: Nicole Westlund
Second: Chantal Allan
Third: Jackie Rivington
Skip: Caitlin Romain
Coach: Rory Munro

McMaster University Marauders
Hamilton, ON
Coach: Chris Malcolmson
Skip: Ginger Coyle
Third: Rachelle Vink
Second: Robyn Murphy
Lead: Laura Brown
Alternate: Samantha McIntyre

University of Guelph Gryphons
Guelph, ON
Coach: Jason Rice
Skip: Jaimee Gardner
Third: Katelyn Wasylkiw
Second: Heather Cridland
Lead: Erin Jenkins
Alternate: Emilie Metcalfe

Thompson Rivers WolfPack
Kamloops, BC
Coach: Ray Olsen (not shown)
Alternate: David Gore
Lead: Michael Hiram
Second: Jared Jenkins
Third: Russ Koffski
Skip: Darren Nelson

Dalhousie Tigers
Halifax, NS
Skip: Lee Buott
Third: Tyler Gamble
Second: Andrew Komlodi
Lead: Peter Andersen
Coach: Cindy Tucker (not shown)
Acadia Axemen
Wolfville, NS
Skip: Robert Mayhew
Third: Michael Brophy
Second: Alex Trites
Lead: Ben Creaser
Coach: Alan Mayhew
University of Alberta Golden Bears
Edmonton, AB
Skip: Brendan Bottcher
Third: Mick Lizmore
Second: Brad Thiessen
Lead: Parker Konschuh
Alternate: Evan Asmussen
Coach: Rob Krepps
University of Manitoba Bisons
Winnipeg, MB
Skip: Steen Sigurdson
Third: Trevor Calvert
Second: Ian McMillan
Lead: Brett Sigurdson
Coach: Barrie Sigurdson

 

Waterloo Warriors
Waterloo, ON
Skip: Jake Walker
Third: Edward Cyr
Second: Jordan Moreau
Lead: James Freeman
Alternate: Nathan Ransom
Coach: Scott Allen

Trent University Excalibur
Peterborough, ON
Coach: Brad Kidd
Skip: Mike Bryson
Third: Jason Whitehill
Second: Adam Gagne
Lead: Mike Kean
Alternate: Chris Whitehill

Carleton University Ravens
Ottawa, ON
Alternate: Ryan McCrady
Skip: Brett Lyon-Hatcher
Third: Ben Miskew
Second: Greg Bridges
Lead: Cole Lyon-Hatcher
Coach: Art Miskew (not shown)


Men’s Championship Final

Team12345678910Total
Alberta Golden Bears01000201015
Waterloo Warriors00201030107

Men’s Final Standings

TeamWinsLossFinal Position
Waterloo Warriors72Gold Medal
Alberta Golden Bears62Silver Medal
Thompson Rivers WolfPack 44Bronze Medal
Acadia Axemen



Carleton Ravens
344
Dalhousie Tigers345
Manitoba Bisons346
Trent Excalibur347
Carleton Ravens168

*Denotes teams that participated in the playoff rounds.

Women’s Championship Final

Team12345678910Total
Manitoba Bisons21020000229
Alberta Pandas00401101007

Women’s Final Standings

TeamWinsLossFinal Position
Manitoba Bisons80Gold Medal
Alberta Pandas72Silver Medal
Saint Mary's Huskies53Bronze Medal
McMasters Marauders344
Thompson Rivers Wolfpack255
UPEI Panthers256
Guelph Gryphons257
Western Mustangs168

*Denotes teams that participated in the playoff rounds.

Click here to download the Draw Schedule

Photos