Français Subscribe:

2013 Tim Hortons Brier History

Northern Ontario’s Jacobs wins 2013 Tim Hortons Brier

Brad Jacobs’ dream came true Sunday when he and his Sault Ste. Marie team beat three-time champion Jeff Stoughton of Manitoba to win the Tim Hortons Brier, presented by Monsanto…Read the Full Story.

Teams who competed


Alberta
Saville Centre, Edmonton

Skip: Kevin Martin
Third: John Morris
Second: Marc Kennedy
Lead: Ben Hebert
Fifth: Karrick Martin
Coach: Jules Owchar

British Columbia
Royal City CC, New Westminster
Skip: Andrew Bilesky
Third: Steve Kopf
Second: Derek Errington
Lead: Aaron Watson
Fifth: Sean Geall
Coach: Dean Joanisse
Manitoba
Charleswood CC, Winnipeg
Skip: Jeff Stoughton
Third: Jon Mead
Second: Reid Carruthers
Lead: Mark Nichols
Fifth: Garth Smith
Coach: Rob Meakin
New Brunswick
Gage G & CC, Oromocto
Skip: James Grattan
Third: Jason Roach
Second: Darren Roach
Lead: Peter Case
Fifth: Zach Eldridge
Coach: Daryell Nowlan
Newfoundland & Labrador

Skip: Brad Gushue
Third: Brett Gallant
Second: Adam Casey
Lead: Geoff Walker
Fifth: Jamie Korab
Coach: Peter Gallant

Northern Ontario
Soo Curlers, Sault Ste. Marie
Skip: Brad Jacobs
Third: Ryan Fry
Second: E.J. Harnden
Lead: Ryan Harnden
Fifth: Matt Dumontelle
Coach: Tom Coulterman

Northwest Territories/Yukon
Yellowknife CC
Skip: Jamie Koe
Third: Tom Naugler
Second: Brad Chorostkowski
Lead: Robert Borden
Fifth: Kevin Whitehead
Coach: Terry Shea
Nova Scotia
Lakeshore CC, Lower Sackville

Skip: Paul Flemming
Third: Ian Fitzner-Leblanc
Second: Graham Breckon
Lead: Kelly Mittelstadt
Fifth: Kent Smith
Coach: Stuart MacLean
Ontario
Coldwater CC
Skip: Glenn Howard
Third: Wayne Middaugh
Second: Brent Laing
Lead: Craig Savill
Fifth: Scott Howard
Coach: Scott Taylor
Prince Edward Island
Charlottetown CC
Skip: Eddie MacKenzie
Third: Anson Carmody
Second: Alex MacFadyen
Lead: Sean Ledgerwood
Fifth: Phil Gorveatt
Coach: Les Rogers
Quebec
Club de curling Etchemin, St-Romuald

Skip: Jean-Michel Ménard
Third: Martin Crête
Second: Éric Sylvain
Lead: Philippe Ménard
Fifth: Pierre Charette
Coach: Robert Ménard                                                             
Saskatchewan
Callie Curling Club, Regina

Skip: Brock Virtue
Third: Braeden Moskowy
Second: Chris Schille
Lead: DJ Kidby
Fifth: Brock Montgomery
Coach: Lorne Umscheid

Championship Final

Team12345678910Total
Manitoba (Stoughton)002020000X4
Northern Ontario (Jacobs)210302012X11

Final Standings

TeamWinsLossFinal Position
Northern Ontario (Jacobs)*113Gold Medal
Manitoba (Stoughton)*94Silver Medal
Ontario (Howard)*113Bronze Medal
Newfoundland/Labrador (Gushue)*854
Alberta (Martin)745
Quebec (Menard)656
New Brunswick (Grattan)567
Northwest Territories/Yukon (Koe)568
Saskatchewan (Virtue)569
Prince Edward Island (MacKenzie)2910
Nova Scotia (Flemming)11011
British Columbia (Bilesky)11012

*Denotes teams that participated in the playoff rounds.

Award Winners

NameAwardProvince
Paul FlemmingRoss HarstoneNova Scotia
Kevin PalmerScotty Harper AwardThe Curling News
Larry WoodPaul McLean Award
Brad JacobsHec Gervais AwardOntario
Mark NicholsFirst All-StarManitoba
Brent LaingFirst All-StarOntario
Wayne MiddaughFirst All-StarOntario
Glenn HowardFirst All-StarOntario
Craig SavillSecond All-StarOntario
Jon MeadSecond All-StarManitoba
Marc KennedySecond All-StarAlberta
Brad GushueSecond All-StarNewfoundland/Labrador

Statistical Reports

Draw Schedule

DRAWABCD
1NO vs NTNB vs QCNS vs NLSK vs PE
2NL vs PEAB vs MBNT vs NBON vs BC
3QC vs ABBC vs NOSK vs ONNS vs MB
4NB vs NSNL vs SKNO vs PEQC vs NT
5ON vs MBPE vs NTBC vs ABNL vs NB
6BC vs SKNS vs ONQC vs MBAB vs NO
7PE vs QCSK vs NBNL vs NONT vs NS
8AB vs NBMB vs PEON vs NTBC vs NL
9NO vs ONQC vs BCAB vs NSMB vs SK
10SK vs NSNT vs NLNB vs PENO vs QC
11NT vs ABON v NBMB vs NLPE vs BC
12NO vs SKNS vs QC
13ON vs NLPE vs ABNT vs BCNB vs MB
14MB vs NOBC vs NSAB vs SKQC vs ON
15NB vs BCMB vs NTPE vs ONNL vs AB
16NS vs PENL vs QCNO vs NBSK vs NT
17QC vs SKAB vs ONBC vs MBNS vs NO
IF NO TIE BREAKER DRAWS
PPPage Playoff
PPPage Playoff
If 2nd TB is required it will be played the same time as the 1:30 PM PP game.
TB1Tie-Breaker
PPPage Playoff
PPPage Playoff
SFSemi Final
BRZBronze Medal
FNLFinal

Photos