Curling Canada – 2015 WFG Continental Cup of Curling
Presented by SecurTek

Early matchups set at World Financial Group Continental Cup

The first three days worth of matchups at the 2015 World Financial Group Continental Cup, presented by SecurTek Monitoring Solutions, have now been determined.

The McEwens, Mike and Dawn, prepare for their mixed doubles game at the World Financial Group Continental Cup.

The McEwens, Mike and Dawn, prepare for their mixed doubles game at the World Financial Group Continental Cup.

Following Wednesday’s practices at the Markin MacPhail Centre at WinSport’s Canada Olympic Park in Calgary, Team Canada captain Randy Ferbey and coach Rick Lang, along with Team Europe captain David Hay and coach Peja Lindholm, set their lineups for the men’s and women’s traditional team and singles matchups, along with the mixed doubles showdowns, that are part of curling’s most unique event.

There will be two rounds of traditional team competition on Thursday and Friday (8:30 a.m. and 6:30 p.m. both days; all times Mountain). Additionally, there will be a mixed doubles draw on Thursday at 1:30 p.m. and another mixed doubles draw on Saturday at 10 a.m.

The singles matchups for Friday’s 1:30 p.m. draw also were determined (see below for all of the matchups).

The unique format pits Team Canada against Team Europe in various disciplines during four days of competition — traditional team games, mixed doubles, singles, mixed skins and standard skins games. Each segment awards points for wins (or ties). A total of 60 points are available, meaning the side that earns more than 30 points will be declared the champion.

For the six mixed doubles and six singles matches, one point will be awarded for each victory, one-half point if tied. There will be 18 team games (nine men’s and nine women’s) played, each worth one point for a win and a half-point for a tie. All games are eight ends and there are no extra ends.  There will also be six skins games (those matchups will be decided on Saturday), with each game worth a total of five points to the winner.

For ticket and other event information, visit www.curling.ca/2015continentalcup-en/

For the complete schedule, go to: www.curling.ca/2015continentalcup-en/draw-schedule/

TSN (RDS2 in French), the exclusive television network for the CCA’s Season of Champions, will provide complete coverage of the WFG Continental Cup.

This story will be posted in French as soon as possible at www.curling.ca/2015continentalcup-fr/

MATCHUPS

Thursday
8:30 a.m.
Team
Sheet A — Anna Sidorova (Europe) vs. Val Sweeting (Canada)
Sheet B — Niklas Edin (Europe) vs. Brad Jacobs (Canada)
Sheet C — Margaretha Sigfridsson (Europe) vs. Rachel Homan (Canada)

1:30 p.m.
Mixed Doubles
Sheet A —Oskar Eriksson/Ekaterina Galkina (Europe) vs. Carter Rycroft/Lori Olson-Johns (Canada)
Sheet B — Niklas Edin/Anna Sidorova (Europe) vs. Ryan Fry/Emma Miskew (Canada)
Sheet C — Torger Nergård/Marya Prytz (Europe) vs. E.J. Harnden/Rachel Homan (Canada)

6:30 p.m.
Team
Sheet A — Thomas Ulsrud (Europe) vs. John Morris (Canada)
Sheet B —Eve Muirhead (Europe) vs. Jennifer Jones (Canada)
Sheet C — David Murdoch (Europe) vs. Mike McEwen (Canada)

Friday
8:30 a.m.
Team
Sheet A — Margaretha Sigfridsson (Europe) vs. Jennifer Jones (Canada)
Sheet B — Thomas Ulsrud (Europe) vs. Mike McEwen (Canada)
Sheet C — Eve Muirhead (Europe) vs. Val Sweeting (Canada)

1:30 p.m.
Singles
Women
Sheet A — Margaretha Sigfridsson (Europe) vs. Val Sweeting (Canada)
Sheet B — Anna Sidorova (Europe) vs. Rachel Homan (Canada)
Sheet C — Eve Muirhead (Europe) vs. Jennifer Jones (Canada)
Men
Sheet A — David Murdoch (Europe) vs. John Morris (Canada
Sheet B — Thomas Ulsrud (Europe) vs. Mike McEwen (Canada)
Sheet C — Niklas Edin (Europe) vs. Brad Jacobs (Canada)

6:30 p.m.
Team
Sheet A — David Murdoch (Europe) vs. Brad Jacobs (Canada)
Sheet B — Anna Sidorova (Europe) vs. Rachel Homan (Canada)
Sheet C — Niklas Edin (Europe) vs. John Morris (Canada)

Saturday
10 a.m.
Mixed Doubles
Sheet A — Scott Andrews/Margaretha Sigfridsson (Europe) vs. Matt Wozniak/Val Sweeting (Canada)
Sheet B — Christoffer Svae/Anna Sloan (Europe) vs. Dawn McEwen/Mike McEwen (Canada)
Sheet C — David Murdoch/Eve Muirhead (Europe) vs. John Morris/Kaitlyn Lawes (Canada)

2 p.m.
Team
Sheet A — Eve Muirhead (Europe) vs. Rachel Homan (Canada)
Sheet B — David Murdoch (Europe) vs. John Morris (Canada)
Sheet C —Anna Sidorova (Europe) vs. Jennifer Jones (Canada)

6:30 p.m.
Team
Sheet A — Niklas Edin (Europe) vs. Mike McEwen (Canada)
Sheet B — Margaretha Sigfridsson (Europe) vs. Val Sweeting (Canada)
Sheet C — Thomas Ulsrud (Europe) vs. Brad Jacobs (Canada)