Curling Canada – 2015 WFG Continental Cup of Curling
Presented by SecurTek

Draw Schedule

Below is the Official Draw Schedule for the 2015 World Financial Group Continental Cup of Curling.

*All times are Mountain Time (MT).

Thursday, January 8

MT Draw Matchups
8:30 1

Women’s/Men’s Team Competition

Sheet A — Anna Sidorova (Europe) vs. Val Sweeting (Canada)
Sheet B — Niklas Edin (Europe) vs. Brad Jacobs (Canada)
Sheet C — Margaretha Sigfridsson (Europe) vs. Rachel Homan (Canada)

13:30 2 Mixed Doubles

Sheet A —Oskar Eriksson/Ekaterina Galkina (Europe) vs. Carter Rycroft/Lori Olson-Johns (Canada)
Sheet B — Niklas Edin/Anna Sidorova (Europe) vs. Ryan Fry/Emma Miskew (Canada)
Sheet C — Torger Nergård/Marya Prytz (Europe) vs. E.J. Harnden/Rachel Homan (Canada)

18:30 3 Men’s/Women’s Team Competition

Sheet A — Thomas Ulsrud (Europe) vs. John Morris (Canada)
Sheet B —Eve Muirhead (Europe) vs. Jennifer Jones (Canada)
Sheet C — David Murdoch (Europe) vs. Mike McEwen (Canada)

Friday, January 9

MT Draw Matchups
8:30 4 Women’s/Men’s Team Competition

Sheet A — Margaretha Sigfridsson (Europe) vs. Jennifer Jones (Canada)
Sheet B — Thomas Ulsrud (Europe) vs. Mike McEwen (Canada)
Sheet C — Eve Muirhead (Europe) vs. Val Sweeting (Canada)

13:30 5 Singles

Women
Sheet A — Margaretha Sigfridsson (Europe) vs. Val Sweeting (Canada)
Sheet B — Anna Sidorova (Europe) vs. Rachel Homan (Canada)
Sheet C — Eve Muirhead (Europe) vs. Jennifer Jones (Canada)
Men
Sheet A — David Murdoch (Europe) vs. John Morris (Canada
Sheet B — Thomas Ulsrud (Europe) vs. Mike McEwen (Canada)
Sheet C — Niklas Edin (Europe) vs. Brad Jacobs (Canada)

18:30 6 Men’s/Women’s Team Competition

Sheet A — David Murdoch (Europe) vs. Brad Jacobs (Canada)
Sheet B — Anna Sidorova (Europe) vs. Rachel Homan (Canada)
Sheet C — Niklas Edin (Europe) vs. John Morris (Canada)

Saturday, January 10

MT Draw Matchups
10:00 7 Mixed Doubles

Sheet A — Scott Andrews/Margaretha Sigfridsson (Europe) vs. Matt Wozniak/Val Sweeting (Canada)
Sheet B — Christoffer Svae/Anna Sloan (Europe) vs. Dawn McEwen/Mike McEwen (Canada)
Sheet C — David Murdoch/Eve Muirhead (Europe) vs. John Morris/Kaitlyn Lawes (Canada)

14:00 8 Women’s/Men’s Team Competition

Sheet A — Eve Muirhead (Europe) vs. Rachel Homan (Canada)
Sheet B — David Murdoch (Europe) vs. John Morris (Canada)
Sheet C —Anna Sidorova (Europe) vs. Jennifer Jones (Canada)

18:30 9 Men’s Team Competition

Sheet A — Niklas Edin (Europe) vs. Mike McEwen (Canada)
Sheet B — Margaretha Sigfridsson (Europe) vs. Val Sweeting (Canada)
Sheet C — Thomas Ulsrud (Europe) vs. Brad Jacobs (Canada)

Sunday, January 11

MT Draw Matchups
11:30 10 Skins

Sheet A (women) — Rachel Homan (Canada) vs. Margaretha Sigfridsson (Europe)
Sheet B (mixed) — Pat Simmons, Lori Olson-Johns, Carter Rycroft, Rachelle Brown (Canada) vs. Torger Nergård, Anna Sidorova, Håvard Vad Petterson, Alexandra Saitova (Europe)
Sheet C (men) — Niklas Edin (Europe) vs. Mike McEwen (Canada)

18:30 11 Skins

Sheet A (men) — David Murdoch (Europe) vs. Brad Jacobs (Canada)
Sheet B (mixed) — Thomas Ulsrud, Margarita Fomina, Christoffer Svae, Ekaterina Galkina (Europe) vs. John Morris, Val Sweeting, Nolan Thiessen, Dana Ferguson (Canada)
Sheet C (women) — Eve Muirhead (Europe) vs. Jennifer Jones (Canada)

 *Schedule subject to change