Teams

Team Canada

Bally Haly Golf & Curling Club & Re/Max Centre, St. John’s
Skip:
 Brad Gushue
Third: Mark Nichols
Second: Brett Gallant
Lead: Geoff Walker
Alternate: Tom Sallows
Coach: Jules Owchar

Team Alberta

Saville Community Sports Centre, Edmonton
Skip:
 Brendan Bottcher
Third: Darren Moulding
Second: Brad Thiessen
Lead: Karrick Martin

Team British Columbia

Kelowna Curling Club
Skip:
 Sean Geall
Third: Jeff Richard
Second: Andrew Nerpin
Lead: David Harper
Alternate: Brad Wood
Coach: Gerry Richard

Team Manitoba

West St. Paul, Winnipeg
Skip:
 Reid Carruthers
Third: Braeden Moskowy
Second: Derek Samagalski
Lead: Colin Hodgson
Coach: Dan Carey

Team New Brunswick

Gage Golf & Curling Club, Oromocto
Skip:
 James Grattan
Third: Chris Jeffrey
Second: Andy McCann
Lead: Peter Case
Alternate: Brian King
Coach: Daryell Nowlan

Team Newfoundland and Labrador

Bally Haly Golf & Curling Club & Re/Max Centre, St. John’s
Skip:
 Greg Smith
Third: Matthew Hunt
Second: Andrew Taylor
Lead: Ian Withycombe
Alternate: Connor Stapleton
Coach: Joe Murphy

Team Northern Ontario

Community First Curling Centre, Sault Ste. Marie
Skip:
 Brad Jacobs
Third: Ryan Fry
Second: E.J. Harnden
Lead: Ryan Harnden
Alternate: Tanner Horgan
Coach: Caleb Flaxey

Team Northwest Territories

Yellowknife Curling Centre
Skip:
 Jamie Koe
Third: Chris Schille
Second: Brad Chorostkowski
Lead: Rob Borden

Team Nova Scotia

Halifax Curling Club
Skip:
James Murphy
Third: Paul Flemming
Second: Scott Saccary
Lead: Philip Crowell
Coach: Bruce Lohnes

    Team Nunavut

    Iqaluit Curling Club, Iqaluit
    Skip:
    Dave St. Louis
    Third: Wade Kingdon
    Second: Peter Mackey
    Lead: Jeff Nadeau
    Coach: Barry Westman

    Team Ontario

    Leaside Curling Club, Toronto
    Skip:
     John Epping
    Third: Mathew Camm
    Second: Pat Janssen
    Lead: Tim March
    Coach: Jim Wilson

      Team Prince Edward Island

      Charlottetown Curling Club
      Skip:
      Eddie MacKenzie
      Third: Josh Barry
      Second: Christopher Gallant
      Lead: Sean Ledgerwood
      Alternate: Robbie Younker
      Coach: Philip Gorveatt

      Team Quebec

      Glenmore Curling Club, Dollard-des-Ormeaux
      Skip:
       Mike Fournier
      Third: Félix Asselin
      Second: William Dion
      Lead: Jean-François Trépanier
      Alternate: Émile Asselin
      Coach: Michel St-Onge

      Team Saskatchewan

      Nutana Curling Club, Saskatoon
      Skip:
       Steve Laycock
      Third: Matt Dunstone *throws fourth rocks
      Second: Kirk Muyres
      Lead: Dallan Muyres
      Alternate: Lyle Muyres
      Coach: Pat Simmons

      Team Yukon

      Whitehorse Curling Club
      Skip:
      Thomas Scoffin
      Third: Tom Appelman
      Second: Wade Scoffin
      Lead: Steve Fecteau
      Alternate: Clint Ireland
      Coach: Jeff Hoffart

      Team Wild Card #1

      Fort Rouge Curling Club, Winnipeg
      Skip:
       Mike McEwen
      Third: B.J. Neufeld
      Second: Matt Wozniak
      Lead: Denni Neufeld
      Coach: Chris Neufeld

      Team Wild Card #2

      Granite Curling Club, Winnipeg
      Skip: Jason Gunnlaugson
      Third: Alex Forrest
      Second: Ian McMillan
      Lead: Connor Njegovan
      Alternate: Justin Richter
      Coach: Randy Neufeld