Teams

canada

Team Canada

Skip: Kevin Koe
Third: B.J. Neufeld
Second: Colton Flasch
Lead: Ben Hebert
Alternate: Ted Appelman
Coach: John Dunn

chinawmcc

Team China

Skip: Qiang Zou
Third: Zhiyu Wang
Second: Zhilin Shao
Lead: Jingtao Xu
Alternate: Dexin Ba
Coach: Daniel Rafael

germany

Team Germany

Skip: Marc Muskatewitz
Third: Daniel Neuner
Second: Dominik Greindl
Lead: Ryan Sherrard (Vice-skip)
Alternate: Klaudius Harsch
Coach: Andy Kapp

italy

Team Italy

Skip: Joel Retornaz
Third: Amos Mosaner
Second: Sebastiano Arman
Lead: Simone Gonin (Vice-skip)
Alternate: Alberto Pimpini
Coach: Marco Mariani

japan

Team Japan

Skip: Yuta Matsumura
Third: Tetsuro Shimizu
Second: Yasumasa Tanida
Lead: Shinya Abe (Vice-skip)
Alternate: Kosuke Aita
Coach: Bob Ursel

korea

Team Korea

Skip: SooHyuk Kim 
Third: JeongJae Lee (Vice-skip)
Second: ByeongJin Jeong
Lead: Hyeonjun Hwang
Alternate: DongHyeong Lee
Coach: JeHo Lee

netherlands

Team Netherlands

Skip: Jaap Van Dorp (throws third rocks)
Vice-skip: Wouter Goesgens (throws fourth rocks)
Second: Laurens Hoekman
Lead: Carlo Glasbergen
Alternate: Bart Klomp
Coach: Shari Leibbrandt

norway

Team Norway

Skip: Magnus Ramsfjell
Third: Michael Mellemseter
Second: Joergen Myran (Vice-skip)
Lead: Andreas Haarstad
Alternate: Steffen Walstad
Coach: Stein Mellemseter

russia

Team Russia

Skip: Sergey Glukhov
Third: Artur Ali (Vice-skip)
Second: Dmitry Mironov
Lead: Anton Kalalb
Alternate: Evgeny Klimov
Coach: Alexander Kozyrev

scotland

Team Scotland

Skip: Bruce Mouat
Third: Grant Hardie (Vice-skip)
Second: Bobby Lammie
Lead: Hammy McMillan
Alternate: Ross Whyte
Coach: Alan Hannah

sweden

Team Sweden

Skip: Niklas Edin
Third: Oskar Eriksson
Second: Rasmus Wranaa
Lead: Christoffer Sundgren
Alternate: Daniel Magnusson
Coach: Fredrik Lindberg

switzerland

Team Switzerland

Skip: Peter De Cruz (throws second rocks)
Vice-skip: Benoit Schwarz (throws fourth rocks)
Third: Sven Michel
Lead: Valentin Tanner
Alternate: Claudio Paetz
Coach: Thomas Lips

usa

Team U.S.A.

Skip: John Shuster
Third: Chris Plys
Second: Matt Hamilton
Lead: John Landsteiner
Alternate: Korey Dropkin
Coach: Don Bartlett