Men’s Teams

Meet the teams

Team Thumbnail

Team Alberta

Lac La Biche Curling Club

Skip: 

Wade White

Third: 

Barry Chwedoruk

Second: 

Dan Holowaychuk

Lead: 

George White

Team Thumbnail

Team British Columbia

Nanaimo Curling Centre

Skip: 

Wes Craig

Third: 

Steve Waatainen

Second: 

Keith Clarke

Lead: 

Craig Burton

Team Thumbnail

Team Manitoba

Petersfield Curling Club

Skip: 

Dave Boehmer

Third: 

Terry McRae

Second: 

Tom Want

Lead: 

George Hacking

Alternate: 

Kerry Fedorchuk

Team Thumbnail

Team New Brunswick

Curl Moncton

Skip: 

Terry Odishaw

Third: 

Mike Kennedy

Second: 

Marc Lecocq

Lead: 

Grant Odishaw

Team Thumbnail

Team Newfoundland & Labrador

Carol Curling Club, Labrador City

Skip: 

Keith Ryan

Third: 

Mike Ryan

Second: 

Barry Edwards

Lead: 

Dennis Langdon

Team Thumbnail

Team Northern Ontario

Fort William Curling Club, Thunder Bay

Skip: 

Mike Desilets

Third: 

Scott Henderson

Second: 

Dale Wiersema

Lead: 

Bill Peloza

Team Thumbnail

Team Northwest Territories

Yellowknife Curling Centre

Skip: 

Glen Hudy

Third: 

James Sosiak

Second: 

Franz Dziuba

Lead: 

Richard Klakowich

Team Thumbnail

Team Nova Scotia

Dartmouth Curling Club

Skip: 

Alan O’Leary

Third: 

Stuart MacLean

Second: 

Danny Christianson

Lead: 

Harold McCarthy

Team Thumbnail

Team Nunavut

Iqaluit Curling Club

Skip: 

Dale Kohlenberg

Third: 

Dennis Masson

Second: 

Jim Marshal

Lead: 

Bruce Morgan

Team Thumbnail

Team Ontario

Rideau Curling Club, Ottawa

Skip: 

Howard Rajala

Third: 

Rich Moffatt

Second: 

Chris Fulton

Lead: 

Paul Madden

Alternate: 

Phil Daniel

Team Thumbnail

Team Prince Edward Island

Charlottetown Curling Club

Skip: 

Philip Gorveatt

Third: 

Kevin Champion

Second: 

Sean Leadgerwood

Lead: 

Mike Dillon

Team Thumbnail

Team Québec

Etchemin/Kenogami/Lacolle

Skip: 

François Roberge

Third: 

Serge Reid

Second: 

Maxime Elmaleh

Lead: 

Daniel Bedard

Team Thumbnail

Team Saskatchewan

Nutana Curling Club, Saskatoon

Skip: 

Bruce Korte

Third: 

Darrell McKee

Second: 

Kory Kohuch

Lead: 

Rory Golanowski

Team Thumbnail

Team Yukon

Whitehorse Curling Club

Skip: 

Pat Paslowski

Third: 

Terry Miller

Second: 

Doug Hamilton

Lead: 

Don McPhee