Background

Women’s Teams

Meet the teams

Team Thumbnail

Team Alberta

Glencoe Club / Calgary Curling Club

Skip: 

Cheryl Bernard

Third: 

Carolyn Darbyshire

Second: 

Laine Peters

Lead: 

Karen Ruus

Team Thumbnail

Team British Columbia

Royal City Curling Club

Skip: 

Donna Mychaluk

Third: 

Victoria Murphy

Second: 

Shirley Wong

Lead: 

Janet Suter

Team Thumbnail

Team Manitoba

Arden Curling Club

Skip: 

Terry Ursel

Third: 

Wanda Rainka

Second: 

Brenda Walker

Lead: 

Tracy Igonia

Team Thumbnail

Team New Brunswick

Curl Moncton

Skip: 

Sandy Comeau

Third: 

Shelley Thomas

Second: 

Judy Blanchard

Lead: 

Carol Justason

Team Thumbnail

Team Newfoundland & Labrador

RE/MAX Centre, St. John’s

Skip: 

Laura Phillips

Third: 

Sandra Sparrow

Second: 

Heather Martin

Lead: 

Candy Thomas

Team Thumbnail

Team Northern Ontario

Keewatin Curling Club, Kenora

Skip: 

Stacey Szajewski

Third: 

Hayley Smith

Second: 

Donna Queen

Lead: 

Susan Cain

Coach: 

Michael Szajewski

Team Thumbnail

Team Northwest Territories

Yellowknife Curling Centre

Skip: 

Sharon Cormier

Third: 

Cheryl Tordoff

Second: 

Marta Moir

Lead: 

Kelly Kaylo

Team Thumbnail

Team Nova Scotia

Halifax Curling Club

Skip: 

Theresa Breen

Third: 

Mary-Sue Radford

Second: 

Julie McMullin

Lead: 

Helen Radford

Team Thumbnail

Team Nunavut

Iqaluit Curling Club

Skip: 

Geneva Chislett

Third: 

Diane North

Second: 

Robyn Mackey

Lead: 

Denise Hutchings

Team Thumbnail

Team Ontario

The Thornhill Club, Vaughan

Skip: 

Sherry Middaugh

Third: 

Karri-Lee Grant

Second: 

Christine Loube

Lead: 

Jane Hooper-Perroud

Team Thumbnail

Team Prince Edward Island

Cornwall Curling Club

Skip: 

Kim Dolan

Third: 

Susan McInnis

Second: 

Kathy O’Rourke

Lead: 

Julie Scales

Team Thumbnail

Team Québec

Chicoutimi/St-Lambert/Victoria

Skip: 

Isabelle Néron

Third: 

Ginette Simard

Second: 

Nathalie Audet

Lead: 

Sonia Delisle

Team Thumbnail

Team Saskatchewan

Skip: 

Sherry Anderson

Third: 

Patricia Hersikorn

Second: 

Brenda Goertzen

Lead: 

Anita Silvernagle

Team Thumbnail

Team Yukon

Whitehorse Curling Club

Skip: 

Rhonda Horte

Third: 

Helen Strong

Second: 

Laura Wilson

Lead: 

Shani Rittel