Background

Teams

meet the competitors

Team Thumbnail

Team Canada

Saville Community Sports Centre, Edmonton

Back row: Stoughton, Bartlett, Janssen, Kennedy

Skip: 

Brendan Bottcher

Third: 

Darren Moulding

Second: 

Brad Thiessen

Lead: 

Karrick Martin

Alternate: 

Marc Kennedy

Coach: 

Don Bartlett

National Coach: 

Jeff Stoughton

Support role: 

Patrick Janssen

Team Thumbnail

Team China

Harbin Curling Club, Harbin

Back row: Gran, Han

Skip: 

Qiang Zou

Third: 

Jiafeng Tian

Second: 

Zhiyu Wang

Lead: 

Jingtao Xu

Alternate: 

Peng Han

Coach: 

Sören Gran

Team Thumbnail

Team Denmark

Hvidovre and Gentofte Curling Clubs, Hvidovre et Gentofte

Back row: Hertsdahl, Søe

Skip/Second: 

Mads Nørgaard

Fourth/Vice-Skip: 

Mikkel Krause

Third: 

Tobias Thune

Lead: 

Kasper Wiksten

Alternate: 

Oliver Rosenkrands Søe

Coach: 

Kenneth Hertsdahl

Team Thumbnail

Team Germany

Baden Hills Golf & Curling Club/ Curling Club Füssen

Skip: 

Sixten Totzek

Third: 

Marc Muskatewitz

Second: 

Joshua Sutor

Lead: 

Dominik Greindl

Alternate: 

Klaudius Harsch

Coach: 

Uli Kapp

Team Thumbnail

Team Italy

Torino-Pinerolo Curling Club / Aeronautica Militare, Torino-Pinerolo

Back row: Pescia, Ribotta

Skip: 

Joel Retornaz

Third: 

Amos Mosaner

Second: 

Sebastiano Arman

Lead: 

Mattia Giovanella

Alternate: 

Fabio Ribotta

Coach: 

Claudio Pescia

Team Thumbnail

Team Japan

Tokoro Curling Club

Skip: 

Yuta Matsumura

Third: 

Tetsuro Shimizu

Second: 

Yasumasa Tanida

Lead: 

Shinya Abe

Alternate: 

Kosuke Aita

Coach: 

Bob Ursel

Team Thumbnail

Team South Korea

Uijeongbu Curling Club

Skip: 

Yeong Seok Jeong

Third: 

Se Won Park

Second (Vice-Skip): 

Jeong Min Kim

Lead: 

Jun Hyung Lee

Altnerate: 

Min Guk Seo

Team Thumbnail

Team Netherlands

Curling Club PWA, Zoetermeer

Back row: Leibbrandt-Demmon, Van den Hurk, Grandy

Skip (third rocks): 

Jaap van Dorp

Fourth: 

Wouter Gösgens

Second: 

Laurens Hoekman

Lead: 

Carlo Glasbergen

Alternate: 

Tobias Van den Hurk

Coach: 

Shari Leibbrandt-Demmon

Assistant Coach: 

Clancy Grandy

Team Thumbnail

Team Norway

Oppdal Curling Club, Oppdal

Back row: Løvold, Mjøen

Skip: 

Steffen Walstad

Third: 

Torger Nergård

Second: 

Markus Høiberg

Lead: 

Magnus Vågberg

Alternate: 

Eirik Mjøen

Coach: 

Thomas Løvold

Team Thumbnail

RCF

Various clubs,

Back row: Kozyrev, Goriachev

Skip: 

Sergey Glukhov

Third: 

Evgenii Klimov

Second: 

Dmitrii Mironov

Lead: 

Anton Kalalb

Alternate: 

Daniil Goriachev

Coach: 

Aleksandr Kozyrev

Team Thumbnail

Team Scotland

Various clubs,

Back row: Hannah, Whyte

Skip: 

Bruce Mouat

Third: 

Grant Hardie

Second: 

Bobby Lammie

Lead: 

Hammy McMillan

Alternate: 

Ross Whyte

Coach: 

Alan Hannah

Team Thumbnail

Team Sweden

Karlstad Curling Club, Karlstad

Back row: Prytz, Lindberg, Magnusson

Skip: 

Niklas Edin

Third: 

Oskar Eriksson

Second: 

Rasmus Wranå

Lead: 

Christoffer Sundgren

Alternate: 

Daniel Magnusson

Coach: 

Fredrik Lindberg

National Coach: 

Maria Prytz

Team Thumbnail

Team Switzerland

Geneva and Interlaken Curling Clubs, Geneva et Interlaken

Back row: Vad Petersson, Lachat

Skip/Second: 

Peter de Cruz

Fourth/Vice-Skip: 

Benoît Schwarz

Third: 

Sven Michel

Lead: 

Tanner Valentin

Alternate: 

Pablo Lachat

Coach: 

Håvard Vad Petersson

Team Thumbnail

Team U.S.A.

Duluth Curling Club, Minnesota, Minnesota

Dernier rang: Beighton, Hufman

Skip: 

John Shuster

Third: 

Chris Plys

Second: 

Matt Hamilton

Lead: 

John Landsteiner

Alternate: 

Colin Hufman

Coach: 

Sean Beighton