Teams

Team Canada

The Glencoe Club, Calgary
Skip:
 Kevin Koe
Third: Marc Kennedy
Second: Brent Laing
Lead: Ben Hebert
Alternate: Scott Pfeifer
Coach: John Dunn

Team Alberta

Saville Community Sports Centre, Edmonton
Skip:
Brendan Bottcher
Third: Darren Moulding
Second: Brad Thiessen
Lead: Karrick Martin
Alternate: Evan Asmussen
Coach: Kevin Martin

Team British Columbia

Vernon Curling Club/Kelowna Curling Club
Skip:
 John Morris
Third: Jim Cotter
Second: Tyrel Griffith
Lead: Rick Sawatsky
Alternate: David Harper
Coach: Jody Epp

Team Manitoba

Fort Rouge Curling Club, Winnipeg
Skip:
 Mike McEwen
Third: B.J. Neufeld
Second: Matt Wozniak
Lead: Denni Neufeld
Alternate: No alternate
Coach: Chris Neufeld

Team New Brunswick

Capital Winter Club, Fredericton
Skip:
Mike Kennedy
Third: Scott Jones
Second: Marc LeCocq
Lead: Jamie Brannen
Alternate: Spencer Mawhinney
Coach: Grant Odishaw

Team Newfoundland & Labrador

Bally Haly Country Club & RE/MAX Centre, St. John’s
Skip:
 Brad Gushue
Third: Mark Nichols
Second: Brett Gallant
Lead: Geoff Walker
Alternate: No alternate
Coach: Jules Owchar

Team Northern Ontario

Community First Curling Centre, Sault Ste. Marie
Skip:
Brad Jacobs
Third: Ryan Fry
Second: E.J. Harnden
Lead: Ryan Harnden
Alternate: Lee Toner
Coach: Caleb Flaxey

Team Northwest Territories

Yellowknife Curling Centre
Skip:
Jamie Koe
Third: Chris Schille
Second: Brad Chorostkowski
Lead: Rob Borden
Alternate: Greg Skauge
Coach: Terry Shea

Team Nova Scotia

Halifax Curling Club
Skip:
Jamie Murphy
Third: Jordan Pinder
Second: Scott Saccary
Lead: Phil Crowell
Alternate: Alan Darragh
Coach: Bruce Lohnes

    Team Nunavut

    Iqaluit Curling Club
    Skip:
     Jim Nix
    Third: Edmund MacDonald
    Second: Greg Howard
    Lead: Darryl McGrath
    Alternate: Howard Fick
    Coach: Donalda Mattie

    Team Ontario

    St. George’s Golf & Country Club, Etobicoke
    Skip:
     Glenn Howard
    Third: Richard Hart
    Second: David Mathers
    Lead: Scott Howard
    Alternate: Adam Spencer
    Coach: No coach

      Team Prince Edward Island

      Charlottetown Curling Complex
      Skip:
      Eddie MacKenzie
      Third: Sean Ledgerwood
      Second: Matthew Nabuurs
      Lead: Robbie Doherty
      Alternate: Phil Gorveatt
      Coach: Al Ledgerwood

        Team Quebec

        Etchemin Curling Club, Lévis
        Skip:
        Jean-Michel Ménard
        Third: Martin Crête
        Second: Éric Sylvain
        Lead: Philippe Ménard
        Alternate: Pierre Charette
        Coach: Robert Ménard

        Team Saskatchewan

        Highland Curling Club, Regina
        Skip:
         Adam Casey
        Third: Catlin Schneider
        Second: Shaun Meachem
        Lead: Dustin Kidby
        Alternate: Jamie Schneider
        Coach: Pat Simmons

          Team Yukon

          Whitehorse Curling Club
          Skip:  Craig Kochan
          Fourth:  Jon Solberg
          Vice-skip: Ray Mikkelsen
          Lead:  Darrin Fredrickson
          Alternate:  Wade Scoffin
          Coach:   Larry Snow