Teams

Team Canada

Bally Haly Golf & Curling Club & Re/Max Centre, St. John’s
Skip:
 Brad Gushue
Third: Mark Nichols
Second: Brett Gallant
Lead: Geoff Walker
Alternate: Tom Sallows
Coach: Jules Owchar

Team Alberta

The Glencoe Club, Calgary
Skip:
 Kevin Koe
Third: B.J. Neufeld
Second: Colton Flasch
Lead: Ben Hebert
Alternate: Ted Appelman
Coach: John Dunn

Team British Columbia

Vernon Curling Club
Skip:
 Jim Cotter
Third: Steve Laycock
Second: Tyrel Griffith
Lead: Rick Sawatsky
Alternate: Brad Wood

Team Manitoba

West St. Paul Curling Club
Skip:
Mike McEwen
Third: Reid Carruthers
Second: Derek Samagalski
Lead: Colin Hodgson
Alternate: Matt Wozniak
Coach: Rob Meakin

*Pictured L-R: lead-coach

    Team New Brunswick

    Curl Moncton
    Skip:
    Terry Odishaw
    Third: Jordan Pinder
    Second: Marc Lecocq
    Lead: Grant Odishaw
    Alternate: Jamie Brannen

    Team Newfoundland & Labrador

    Re/Max Centre, St. John’s
    Skip:
     Andrew Symonds
    Third: Chris Ford
    Second (vice-skip): Adam Boland
    Lead: Keith Jewer
    Alternate: Rick Rowsell
    Coach: Craig Jewer

    Team Northern Ontario

    Community First Curling Centre, Sault Ste. Marie
    Skip:
     Brad Jacobs
    Third: Ryan Fry
    Second: E.J. Harnden
    Lead: Ryan Harnden
    Alternate: Lee Toner
    Coach: Adam Kingsbury

    Team Northwest Territories

    Yellowknife Curling Centre
    Skip:
    Jamie Koe
    Third: David Aho
    Second: Matt Ng
    Lead: Cole Parsons
    Alternate: Shadrach Mcleod

    Team Nova Scotia

    Dartmouth Curling Club
    Skip:
    Stuart Thompson
    Third: Colten Steele
    Second: Travis Colter
    Lead: Taylor Ardiel
    Alternate: Bill MacPhee
    Coach: Kevin Patterson

      Team Nunavut

      Iqaluit Curling Club
      Skip:
      Dave St. Louis
      Third: Peter Mackey
      Second: Jeff Nadeau
      Lead: Lloyd Kendall
      Coach: Barry Westman

      Team Ontario

      Cataraqui Golf & Country Club
      Skip:
       Scott McDonald
      Third: Jonathan Beuk
      Second: Wesley Forget
      Lead: Scott Chadwick
      Alternate: Jeff Grant
      Coach: Sean Turriff

        Team Prince Edward Island

        Western Community Curling (Alberton) & Charlottetown Curling Complex
        Skip:
        John Likely
        Third: Anson Carmody
        Second: Steve Burgess
        Lead: Robbie Doherty
        Alternate: Matt Nabuurs

        Team Quebec

        Club de curling Etchemin
        Skip:
        Martin Crête
        Third: Philippe Lemay
        Second: Éric Sylvain
        Lead: Philippe Ménard
        Alternate: Philippe Brassard
        Coach: Robert Ménard

        Team Saskatchewan

        Nutana Curling Club, Saskatoon
        Skip:
         Kirk Muyres
        Third: Kevin Marsh
        Second: Daniel Marsh
        Lead: Dallan Muyres
        Coach: Lyle Muyres

          Team Yukon

          Whitehorse Curling Club
          Skip:
          Jon Solberg
          Third: Bob Smallwood
          Second: Clinton Abel
          Lead: Scott Odian
          Alternate: Dave Rach
          Coach: Larry Snow

          Team Wild Card #1

          Leaside Curling Club, Toronto
          Skip:
           John Epping
          Third: Mathew Camm
          Second: Brent Laing
          Lead: Craig Savill
          Coach: Jim Wilson

          Team Wild Card #2

          Saville Community Sports Centre, Edmonton
          Skip:
           Brendan Bottcher
          Third: Darren Moulding
          Second: Brad Thiessen
          Lead: Karrick Martin