Men’s Teams

meet the competitors

Team Thumbnail

Team Alberta

Saville Community Sports Centre, Edmonton

Skip: 

Ryan Jacques

Third: 

Desmond Young

Second: 

Andrew Gittis

Lead: 

Gabriel Dyck

Coach: 

Skip Wilson

Team Thumbnail

Team Manitoba

Assiniboine Memorial Curling Club, Winnipeg

Skip: 

Brett Walter

Third: 

Thomas Dunlop

Second: 

Zachary Wasylik

Lead: 

Lawson Yates

Coach: 

Calvin Edie

Team Thumbnail

Team Newfoundland & Labrador

RE/MAX Centre, St. John’s

Skip: 

Daniel Bruce

Third: 

Ryan McNeil Lamswood

Second: 

Joel Krats

Lead: 

Nathan King

Coach: 

Dennis Bruce

Team Thumbnail

Team Nova Scotia

Chester Curling Club

Skip: 

Graeme Weagle (throws third stones)

Third: 

Owen Purcell (throws fourth stones)

Second: 

Jeffrey Meagher

Lead: 

Scott Weagle

Coach: 

Anthony Purcell

Team Thumbnail

Team Québec

Lennoxville/Valleyfield/Trois-Rivières

Skip: 

Gregory Cheal

Third: 

Shawn Thompson

Second: 

Simon-Olivier Hébert

Lead: 

James Trahan

Coach: 

Simon Hébert

Team Thumbnail

Team British Columbia

Royal City Curling Club, New Westminster

Skip: 

Hayato Sato

Third: 

Matthew McCrady

Second: 

Joshua Miki

Lead: 

Jacob Umbach

Coach: 

Brent Pierce

Assistant Coach: 

Bryan Miki

Team Thumbnail

Team Manitoba (Host)

Assiniboine Memorial Curling Club, Winnipeg

Skip: 

Jacques Gauthier

Third: 

Jordan Peters

Second: 

Brayden Payette

Lead: 

Zack Bilawka

Coach: 

John Lund

Team Thumbnail

Team Northern Ontario

Curl Sudbury

Skip: 

Jacob Horgan

Third: 

Scott Mitchell

Second: 

Mitchell Cortello

Lead: 

Chase Dusessoy

Coach: 

Collin Mitchell

Team Thumbnail

Team Ontario

Cataraqui Golf & Country Club, Kingston

Skip: 

Owen Purdy

Third: 

Josh Leung

Second: 

Nathan Steele

Lead: 

Colin Schnurr

Coach: 

John Sawchuk

Team Thumbnail

Team Saskatchewan

Sutherland Curling Club, Saskatoon

Skip: 

Rylan Kleiter

Third: 

Trevor Johnson

Second: 

Joshua Mattern

Lead: 

Mattieu Taillon

Coach: 

Dean Kleiter

Team Thumbnail

Team British Columbia (Host)

Richmond Curling Club

Skip: 

Johnson Tao

Third: 

Toby Mills

Second: 

Connor Kent

Lead: 

Michael Nunn

Coach: 

Vic Shimizu

Team Thumbnail

Team New Brunswick

Thistle St. Andrews Curling Club, Saint John

Skip: 

Liam Marin

Third: 

Josh Vaughan

Second: 

Adam Tracy

Lead: 

Dylan MacDonald

Alternate: 

Matt Magee

Coach: 

Felipe Marin

Team Thumbnail

Team Northwest Territories Men

Fort Smith Curling & Winter Sports Centre

Skip: 

Sawer Kaeser

Third: 

Tristan MacPherson

Second: 

Adam Naugler

Lead: 

Garret Minute

Coach: 

Nick Kaeser

Team Thumbnail

Team Prince Edward Island

Montague Curling Club

Skip: 

Tyler Smith

Third: 

Ryan Abraham

Second: 

Jake Flemming

Lead: 

Ryan Lowery

Coach: 

Philip Gorveatt