Women’s Teams

meet the competitors

Team Thumbnail

Team Alberta

Saville Community Sports Centre, Edmonton

Skip: 

Abby Marks

Third: 

Catherine Clifford

Second: 

Paige Papley

Lead: 

Jamie Scott

Coach: 

Doug Marks

Team Thumbnail

Team New Brunswick

Curl Moncton

Skip: 

Melodie Forsythe

Third: 

Carly Smith

Second: 

Deanna MacDonald

Lead/Alternate: 

Caylee Smith

Lead/Alternate: 

Vanessa Roy

Coach: 

Tim Forsythe

Team Thumbnail

Team Northwest Territories Women

Inuvik Curling Club

Skip: 

Tyanna Bain

Third: 

Pearl Gillis

Second: 

Mataya Gillis

Lead: 

Adrianna Hendrick

Alternate: 

Tyra Bain

Coach: 

Tyler Bain

Team Thumbnail

Team Ontario

Rideau Curling Club, Ottawa

Skip: 

Sierra Sutherland

Third: 

Adrienne Belliveau

Second: 

Chelsea Ferrier

Lead: 

Julie Breton

Alternate: 

McKenna McGovern

Coach: 

Beth Calwell

Team Thumbnail

Team Saskatchewan

Sutherland Curling Club, Saskatoon

Skip: 

Ashley Thevenot

Third: 

Rachel Erickson

Second: 

Paige Engel

Lead: 

Mary Engel

Alternate: 

Madison Kleiter

Coach: 

James Malainey

Team Thumbnail

Team British Columbia

Kimberley Curling Club

Skip: 

Kaila Buchy

Third: 

Jaelyn Cotter

Second: 

Katelyn McGillivray

Lead: 

Cassidy Schwaerzle

Alternate: 

Samantha McLaren

Coach: 

Tom Buchy

Team Thumbnail

Team Newfoundland and Labrador

RE/MAX Centre, St. John’s

Skip: 

Mackenzie Mitchell

Third: 

Katie Follett

Second: 

Sarah Chaytor

Lead: 

Claire Hartlen

Coach: 

Mark Noseworthy

Team Thumbnail

Team Nova Scotia

Halifax Curling Club

Skip: 

Taylour Stevens

Third: 

Lindsey Burgess

Second: 

Kate Callaghan

Lead: 

Cate Fitzgerald

Coach: 

Mary Mattatall

Team Thumbnail

Team Prince Edward Island

Cornwall Curling Club

Skip: 

Lauren Ferguson

Third: 

Sydney Howatt

Second: 

Kristie Rogers

Lead: 

Rachel O’Connor

Coach: 

Patrick J. Quilty

Team Thumbnail

Team Yukon

Whitehorse Curling Club

Skip: 

Bayly Scoffin

Third: 

Neizha Snider

Second: 

Taylor Legge

Lead: 

Dannika Mikkelsen

Coach: 

Sue Ross

Team Thumbnail

Team Manitoba

Altona Curling Club

Skip: 

Mackenzie Zacharias

Third: 

Karlee Burgess

Second: 

Emily Zacharias

Lead: 

Lauren Lenentine

Coach: 

Sheldon Zacharias

Team Thumbnail

Team Northern Ontario

Curl Sudbury

Skip: 

Kira Brunton

Third: 

Lindsay Dubue

Second: 

Calissa Daly

Lead: 

Jessica Leonard

Coach: 

Steve Acorn

Team Thumbnail

Team Nunavut

Iqaluit Curling Club

Skip: 

Sadie Pinksen

Third: 

Christianne West

Second: 

Kaitlin MacDonald

Lead: 

Lena Chown

Coach: 

Donalda Mattie

Team Thumbnail

Team Québec

Kenogami/Etchemin/Lennoxville/Port-Alfred

Skip: 

Noémie Gauthier

Third: 

Léandra Roberge

Second: 

Meaghan Rivett

Lead: 

Florence Boivin

Alternate: 

Anna Munroe

Coach: 

Michel Blais