Background

Teams

meet the competitors

Team Thumbnail

Team Canada

Calgary, Alberta

Skip: 

Chelsea Carey

Third: 

Sarah Wilkes

Second: 

Dana Ferguson

Lead: 

Rachel Brown

Coach: 

Dan Carey

Team Thumbnail

Team Alberta

Saville Community Sports Centre, Edmonton

Skip: 

Laura Walker

Third: 

Kate Cameron

Second: 

Taylor McDonald

Lead: 

Nadine Scotland

Alternate: 

Kelsey Rocque

Coach: 

Brian Chick

Team Thumbnail

Team British Columbia

Kamloops Curling Club *Pictured L-R: lead-skip

Skip: 

Corryn Brown

Third: 

Erin Pincott

Second: 

Dezaray Hawes

Lead: 

Ashley Klymchuk

Coach: 

Allison MacInnes

Alternate: 

Dailene Pewarchuk

Team Thumbnail

Team Manitoba

Gimli Curling Club

Skip: 

Kerri Einarson

Third: 

Val Sweeting

Second: 

Shannon Birchard

Lead: 

Briane Meilleur

Alternate: 

Jennifer Clark-Rouire

Coach: 

Patti Wuthrich

Team Thumbnail

Team New Brunswick

Gage Golf & Curling Club, Oromocto

Skip: 

Andrea Crawford

Third: 

Jennifer Armstrong

Second: 

Jillian Babin

Lead: 

Katie Forward

Coach: 

Daryell Nowlan

Team Thumbnail

Team Newfoundland & Labrador

RE/MAX Centre, St. John’s

Skip: 

Erica Curtis

Third: 

Erin Porter

Second: 

Julie Devereaux

Lead: 

Beth Hamilton

Coach: 

Eugene Trickett

Team Thumbnail

Team Northern Ontario

Fort William Curling Club, Thunder Bay

Skip: 

Krista McCarville

Third: 

Kendra Lilly

Second: 

Ashley Sippala

Lead: 

Jen Gates

Coach: 

Rick Lang

Team Thumbnail

Team Northwest Territories

Yellowknife Curling Club

Skip: 

Kerry Galusha

Third: 

Sarah Koltun

Second: 

Jo-Ann Rizzo

Lead: 

Shona Barbour

Alternate: 

Stacey Stabel

Coach: 

Amanda Gates

Team Thumbnail

Team Nova Scotia

Mayflower Curling Club, Halifax

Skip: 

Mary-Anne Arsenault

Third: 

Christina Black

Second: 

Jennifer Baxter

Lead: 

Emma Logan

Alternate: 

Kristin Clarke

Coach: 

Stuart MacLean

Team Thumbnail

Team Nunavut

Iqaluit Curling Club

Skip: 

Lori Eddy

Third: 

Sadie Pinksen

Second: 

Alison Griffin

Lead: 

Kaitlin MacDonald

Coach: 

Donalda Mattie

Team Thumbnail

Team Ontario

Ottawa Curling Club

Skip: 

Rachel Homan

Third: 

Emma Miskew

Second: 

Joanne Courtney

Lead: 

Lisa Weagle

Alternate: 

Cheryl Kreviazuk

Coach: 

Marcel Rocque

Team Thumbnail

Team Prince Edward Island

Montague Curling Club

Skip: 

Suzanne Birt

Third: 

Marie Christianson

Second: 

Meaghan Hughes

Lead: 

Michelle McQuaid

Coach: 

Mitch O’Shea

Team Thumbnail

Team Québec

Chicoutimi/Glenmore/Trois-Rivieres

Skip: 

Noémie Verreault

Third: 

Alanna Routledge

Second: 

Marie-Pier Côté

Lead: 

Jill Routledge

Alternate: 

Joëlle St-Hilaire

Coach: 

Michel Blais

Team Thumbnail

Team Saskatchewan

Twin Rivers Curling Club, North Battleford

Skip: 

Robyn Silvernagle

Third: 

Stefanie Lawton

Second: 

Jessie Hunkin

Lead: 

Kara Thevenot

Alternate: 

Stephanie Schmidt

Coach: 

Lesley McEwan

Team Thumbnail

Team Yukon

Whitehorse Curling Club

Skip: 

Hailey Birnie

Third: 

Chelsea Duncan

Second: 

Gabrielle Plonka

Lead: 

Kimberly Tuor

Alternate: 

Rhonda Horte

Coach: 

Lindsay Moldowan

Team Thumbnail

Team Wild Card

St. Vital Curling Club, Winnipeg

Skip: 

Jennifer Jones

Third: 

Kaitlyn Lawes

Second: 

Jocelyn Peterman

Lead: 

Dawn McEwen

Coach: 

Victor Kjell

Team Thumbnail

Team Wild Card #1

East St. Paul Curling Club

Skip: 

Tracy Fleury

Third: 

Selena Njegovan

Second: 

Liz Fyfe

Lead: 

Kristin MacCuish

Alternate: 

Jill Officer