Teams

Meet the competitors

Team Thumbnail

Team Gushue

Remax Centre / St. John’s Curling Club, St. John’s, Newfoundland and Labrador

Skip: 

Ryan McNeil Lamswood

Third: 

Mark Nichols

Second: 

Brett Gallant

Lead: 

Geoff Walker

Alternate: 

Ryan McNeil Lamswood

Coach: 

Jules Owchar

Team Thumbnail

Team Alberta

Saville Community Sports Centre, Edmonton

Skip: 

Brendan Bottcher

Third: 

Darren Moulding

Second: 

Brad Thiessen

Lead: 

Karrick Martin

Alternate: 

Patrick Janssen

Coach: 

Don Bartlett

Team Thumbnail

Team British Columbia

Vernon Curling Club

Skip: 

Steve Laycock

Third: 

Jim Cotter

Second: 

Andrew Nerpin

Lead: 

Rick Sawatsky

Alternate: 

Tyler Tardi

Coach: 

Gerry Adam

Team Thumbnail

Team Manitoba

Morris Curling Club

Skip: 

Jason Gunnlaugson

Third: 

Adam Casey

Second: 

Matt Wozniak

Lead: 

Connor Njegovan

Alternate: 

Jacques Gauthier

Team Thumbnail

Team New Brunswick

Gage Golf & Curling Club, Oromocto

Skip: 

James Grattan

Third: 

Jonathan Beuk

Second: 

Andy McCann

Lead: 

Jamie Brannen

Alternate: 

Kevin Keefe

Team Thumbnail

Team Newfoundland & Labrador

RE/MAX Centre & Bally Haly Country Club, St. John’s

Skip: 

Greg Smith

Third: 

Greg Blyde

Second: 

Alex McDonah

Lead: 

Evan McDonah

Alternate: 

Adam Boland

Coach: 

Leslie Anne Walsh

Team Thumbnail

Team Northern Ontario

Community First Curling Centre, Sault Ste. Marie

Skip: 

Brad Jacobs

Third: 

Marc Kennedy

Second: 

E.J. Harnden

Lead: 

Ryan Harnden

Alternate: 

Lee Toner

Coach: 

Rick Lang

Team Thumbnail

Team Northwest Territories

Yellowknife Curling Centre

Skip: 

Greg Skauge

Third: 

Tom Naugler

Second: 

Brad Patzer

Lead: 

Robert Borden

Alternate: 

David Aho

Team Thumbnail

Team Nova Scotia

Halifax Curling Club

Skip: 

Scott McDonald

Third: 

Paul Flemming

Second: 

Scott Saccary

Lead: 

Phil Crowell

Alternate: 

Kevin Ouellette

Team Thumbnail

Team Nunavut

Iqaluit Curling Club

Skip: 

Peter Mackey

Third: 

Jeff Nadeau

Second: 

Greg Howard

Lead: 

Jeff Chown

Alternate: 

Brady St. Louis

Team Thumbnail

Team Ontario

Leaside Curling Club, Toronto

Skip: 

John Epping

Third: 

Ryan Fry

Second: 

Mathew Camm

Lead: 

Brent Laing

Coach: 

Jim Wilson

Team Thumbnail

Team Prince Edward Island

Crapaud Community Curling Club & Montague Curling Club

Skip: 

Eddie MacKenzie

Third: 

Tyler Smith

Second: 

Sean Ledgerwood

Lead: 

Ryan Lowery

Alternate: 

Aaron Bartling

Team Thumbnail

Team Québec

Glenmore/Etchemin/Valleyfield

Skip: 

Michael Fournier

Third: 

Martin Crête

Second: 

Félix Asselin

Lead: 

Jean-François Trépanier

Alternate: 

William Dion

Coach: 

Benoit Forget

Team Thumbnail

Team Saskatchewan

Wadena RE/MAX Curling Club

Skip: 

Matt Dunstone

Third: 

Braeden Moskowy

Second: 

Kirk Muyres

Lead: 

Dustin Kidby

Coach: 

Adam Kingsbury

Team Thumbnail

Team Yukon

Whitehorse Curling Club

Skip: 

Dustin Mikkelsen

Third: 

Alexx Peech

Second: 

Brandon Hagen

Lead: 

Robert Mckinnon

Alternate: 

Ray Mikkelsen

Team Thumbnail

Team Wild Card #1

West St Paul Curling Club, Manitoba

Skip: 

Mike McEwen

Third: 

Reid Carruthers

Second: 

Derek Samagalski

Lead: 

Colin Hodgson

Coach: 

Rob Meakin

Team Thumbnail

Team Wild Card #2

The Glencoe Club, Calgary, Alberta

Skip: 

Kevin Koe

Third: 

BJ Neufeld

Second: 

John Morris

Lead: 

Ben Hebert

Alternate: 

Mike Caione

Team Thumbnail

Team Wild Card #3

Penetanguishene Curling Club, Ontario

Skip: 

Glenn Howard

Third: 

Scott Howard

Second: 

David Mathers

Lead: 

Tim March

Alternate: 

Wayne Middaugh