Teams

Meet the competitors

Women

Team Thumbnail

Team Alberta

Spruce Grove Curling Club

Skip: 

Tiffany Steuber

Third: 

Brittany Martin

Second: 

Jen Person

Lead: 

Brittany Zelmer

Team Thumbnail

Team British Columbia

Parksville Curling Club

Skip: 

Penny Shantz

Third: 

Tina Chestnut

Second: 

Nicole Guizzo

Lead: 

Nancy Betteridge

Team Thumbnail

Team Manitoba

La Salle Curling Club

Skip: 

Deb McCreanor

Third: 

Trisha Hill

Second: 

Michelle Buchanan

Lead: 

Jennifer Cawson

Team Thumbnail

Team New Brunswick

Curl Moncton

Skip: 

Julia Goodin

Third: 

Courtney Phillips

Second: 

Michelle Majeau

Lead: 

Laurie Donaher

Team Thumbnail

Team Newfoundland & Labrador

Re/Max Centre St. John’s Curling Club

Fourth: 

Jennifer Taylor

Third: 

Andrea Heffernan

Second: 

Noelle Thomas-Kennell

Lead/Skip: 

Leslie Anne Walsh

Team Thumbnail

Team Northern Ontario

Fort William Curling Club , Thunder Bay

Skip: 

Tracey Larocque

Third: 

Samantha Morris

Second: 

Corie Adamson

Lead: 

Rebecca Carr

Team Thumbnail

Team Northwest Territories

Yellowknife Curling Centre

Skip: 

Stacey Stabel

Third: 

Krista Wesley

Second: 

Jill Andrews

Lead: 

Alison Davis

Team Thumbnail

Team Nova Scotia

Mayflower Curling Club, Halifax

Skip: 

Celina Thompson

Third: 

Mandy Grace

Second: 

Cathy Donald

Lead: 

Sarah Kennie

Team Thumbnail

Team Nunavut

Iqaluit Curling Club

Skip: 

Denise Hutchings

Third: 

Megan Ingram

Second: 

Alison Taylor

Lead: 

Aloka Wijesooriya

Team Thumbnail

Team Ontario

York Curling Club, Newmarket

Skip: 

Laurie Shields

Third: 

Lisa Rolfe

Second: 

Samantha Fuller

Lead: 

Nadine Simpson

Team Thumbnail

Team Prince Edward Island

Charlottetown Curling Club

Skip: 

Shelly Bradley

Third: 

Amanda Power

Second: 

Aleya Quilty

Lead: 

Jodi Murphy

Team Thumbnail

Team Québec

Club de Curling de Buckingham

Skip: 

Cyntia Plouffe

Third: 

Julie St-Laurent

Second: 

France Riopel

Lead: 

Lucienne Boucher

Team Thumbnail

Team Saskatchewan

Moose Jaw Ford Curling Centre

Skip: 

Elaine Robson

Third: 

Candace Newkirk

Second: 

Malysha Johnstone

Lead: 

Sheri Logan

Team Thumbnail

Team Yukon

Whitehorse Curling Club

Skip: 

Laura Eby

Third: 

Lorna Spenner

Second: 

Tamar Vandenberghe

Lead: 

Laura Williamson

Men

Team Thumbnail

Team Alberta

Hinton Curling Club

Skip: 

Glen Hansen

Third: 

Duane Wright

Second: 

Shaughn Lalonde

Lead: 

Brent Fellows

Team Thumbnail

Team British Columbia

Langley Curling Centre

Skip: 

Darren Frycz

Third: 

Michael Sitter

Second: 

Don Monk

Lead: 

Steve Claxton

Team Thumbnail

Team Manitoba

Granite Curling Club, Winnipeg

Skip: 

Trevor Loreth

Third: 

Brad Haight

Second: 

Ryan Lowdon

Lead: 

Brett Cawson

Team Thumbnail

Team New Brunswick

Thistle St. Andrews Curling Club, Saint John

Skip: 

Michael Dobson

Third: 

Bill Gates

Second: 

Mark McKinnon

Lead: 

Dan MacDonald

Team Thumbnail

Team Newfoundland & Labrador

Re/Max Centre St. John’s Curling Club

Skip: 

Mark Noseworthy

Third: 

Steve Bragg

Second: 

Randy Turpin

Lead: 

Steve Routledge

Team Thumbnail

Team Northern Ontario

Community First Curling Centre, Sault Ste. Marie

Skip: 

Josh Hales

Third: 

Kevin Macmichael

Second: 

Kevin Morin

Lead: 

Hunter Schumacher

Alternate: 

Ethan Bowman

Coach: 

Tom Coulterman

Team Thumbnail

Team Northwest Territories

Inuvik Curling Center

Skip: 

Mark Robertson

Third: 

Nick Saturnino

Second: 

Michael Fraser

Lead: 

Glen Tingmiak

Team Thumbnail

Team Nova Scotia

Bridgewater Curling Club

Skip: 

Nick Deagle

Third: 

Jason vanVonderen

Second: 

Rob Phillips

Lead: 

Ryan Sperry

Team Thumbnail

Team Nunavut

Iqaluit Curling Club

Skip: 

Wade Kingdon

Third: 

Peter Van Strien

Second: 

Hunter Tootoo

Lead: 

Justin McDonnell

Team Thumbnail

Team Ontario

Guelph Curling Club

Skip: 

Adam Spencer

Third: 

Greg Robinson

Second: 

Jeff Robinson

Lead: 

Steve Anderson

Team Thumbnail

Team Prince Edward Island

Silver Fox Curling Club, Summerside

Skip: 

Darren Higgins

Third: 

Tim Hockin

Second: 

Mike Spencer

Lead: 

Jonathan Greenan

Team Thumbnail

Team Québec

Curling Mont-Bruno, Saint-Bruno-de-Montarville

Skip: 

Philippe Ménard

Third: 

Dany Deschamps

Second: 

Marc Dugas

Lead: 

Daniel Elie

Alternate: 

Simon Deveault

Team Thumbnail

Team Saskatchewan

Sutherland Curling Club, Saskatoon

Skip: 

Dean Grindheim

Third: 

Mike Steckler

Second: 

Mark Steckler

Lead: 

Jack Brower

Team Thumbnail

Team Yukon

Whitehorse Curling Club

Skip: 

Dustin Mikkelsen

Third: 

Brandon Hagen

Second: 

Robert Mckinnon

Lead: 

Jamie Steeves