Teams

Meet the competitors

Women

Team Thumbnail

Team Anderson

Martensville Curling Club, Saskatoon, Saskatchewan

Skip: 

Sherry Anderson

Third: 

Nancy Martin

Second: 

Chaelynn Kitz

Lead: 

Breanne Knapp

Coach: 

Shane Kitz

Team Thumbnail

Team Barker

Moose Jaw Ford Curling Centre, Saskatchewan

Skip: 

Penny Barker

Third: 

Christie Gamble

Second: 

Jenna Enge

Lead: 

Danielle Sicinski

Coach: 

Mark Lang

Team Thumbnail

Team Birt

Montague and Cornwall Curling Clubs, Prince Edward Island

Skip: 

Suzanne Birt

Third: 

Marie Christianson

Second: 

Meaghan Hughes

Lead: 

Michelle McQuaid

Coach: 

Kathy O’Rourke

Team Thumbnail

Team Brothers

Halifax Curling Club

Skip: 

Jill Brothers

Third: 

Erin Carmody

Second: 

Sarah Murphy

Lead: 

Jenn Mitchell

Alternate: 

Kim Kelly

Coach: 

Jeff Wilson

Team Thumbnail

Team Brown

Kamloops Curling Club, British Columbia

Skip: 

Corryn Brown

Third: 

Erin Pincott

Second: 

Dezaray Hawes

Lead: 

Samantha Fisher

Coach: 

Allison MacInnes

Team Thumbnail

Team Duncan

Woodstock Curling Club, Ontario

Skip: 

Hollie Duncan

Third: 

Megan Balsdon

Second: 

Rachelle Strybosch

Lead: 

Tess Bobbie

Alternate: 

Julie Tippin

Coach: 

Barry Westman

Team Thumbnail

Team Galusha

Yellowknife Curling Centre

Skip/Lead: 

Kerry Galusha

Fourth: 

Jo-Ann Rizzo

Third: 

Sarah Koltun

Second: 

Margot Flemming

Coach: 

Shona Barbour

Team Thumbnail

Team Harrison

Dundas Valley Golf & Curling Club, Hamilton, Ontario

Skip: 

Jacqueline Harrison

Third: 

Allison Flaxey

Second: 

Lynn Kreviazuk

Lead: 

Laura Hickey

Team Thumbnail

Team Inglis

Dixie Curling Club, Mississauga, Ontario

Skip: 

Danielle Inglis

Third: 

Jessica Corrado

Second: 

Stephanie Corrado

Lead: 

Cassandra de Groot

Coach: 

Lynne Corrado

Team Thumbnail

Team McCarville

Fort William Curling Club , Thunder Bay, Ontario

Skip: 

Krista McCarville

Third: 

Kendra Lilly

Second: 

Ashley Sippala

Lead: 

Sarah Potts

Coach: 

Rick Lang

Team Thumbnail

Team Murphy

Mississauga Golf & Country Club, Ontario

Skip: 

Jestyn Murphy

Third: 

Carly Howard

Second: 

Stephanie Matheson

Lead: 

Grace Holyoke

Alternate: 

Janet Murphy

Team Thumbnail

Team Peterson

Assiniboine Memorial Curling Club, Winnipeg

Skip: 

Beth Peterson

Third: 

Jenna Loder

Second: 

Katherine Doerksen

Lead: 

Melissa Gordon

Alternate: 

Meghan Walter

Team Thumbnail

Team Robertston

Assiniboine Memorial Curling Club, Winnipeg

Skip: 

Darcy Robertson

Third: 

Laura Burtnyk

Second: 

Gaetanne Gauthier

Lead: 

Krysten Karwacki

Coach: 

Kerry Burtnyk

Team Thumbnail

Team Zacharias

Altona Curling Club, Manitoba

Skip: 

Mackenzie Zacharias

Third: 

Karlee Burgess

Second: 

Emily Zacharias

Lead: 

Lauren Lenentine

Coach: 

Sheldon Zacharias

Men

Team Thumbnail

Team Calvert

Assiniboine Memorial Curling Club, Winnipeg

Skip: 

Braden Calvert

Third: 

Kyle Kurz

Second: 

Ian McMillan

Lead: 

Rob Gordon

Team Thumbnail

Team Ferris

Grimsby Curling Club, Ontario

Skip: 

Pat Ferris

Third: 

Ian Dickie

Second: 

Connor Duhaime

Lead: 

Zack Shurtleff

Team Thumbnail

Team Flasch

Nutana Curling Club, Saskatoon, Saskatchewan

Skip: 

Colton Flasch

Third: 

Catlin Schneider

Second: 

Kevin Marsh

Lead: 

Daniel Marsh

Coach: 

Jamie Schneider

Team Thumbnail

Team Flemming

Halifax Curling Club

Skip: 

Paul Flemming

Third: 

Scott Saccary

Second: 

Ryan Abraham

Lead: 

Phillip Crowell

Coach: 

Kevin Ouellette

Team Thumbnail

Team Fournier

Glenmore Curling Club, Dollard-des-Ormeaux, Québec

Skip: 

Michael Fournier

Third: 

Martin Crête

Second: 

Felix Asselin

Lead: 

Jean-Francois Trepanier

Coach: 

Benoit Forget

Team Thumbnail

Team Grassie

Deer Lodge Curling Club, Winnipeg

Skip: 

Sean Grassie

Third: 

Tyler Drews

Second: 

Daryl Evans

Lead: 

Rodney Legault

Alternate: 

Nick Drews

Coach: 

Jack Grassie

Team Thumbnail

Team Gunnlaugson

Morris Curling Club, Manitoba

Skip: 

Jason Gunnlaugson

Third: 

Adam Casey

Second: 

Matt Wozniak

Lead: 

Connor Njegovan

Coach: 

Garry VanDenBerghe

Team Thumbnail

Team Harty

The Glencoe Club, Calgary, Alberta

Skip: 

Jeremy Harty

Third: 

Kyler Kleibrink

Second: 

Josh Kiist

Lead: 

Kurtis Goller

Coach: 

Shannon Kleibrink

Team Thumbnail

Team Horgan

Cataraqui Golf and Country Club, Kingston, Ontario

Skip: 

Tanner Horgan

Third: 

Jon Beuk

Second: 

Wes Forget

Lead: 

Scott Chadwick

Alternate: 

Jacob Horgan

Coach: 

Steve Gould

Team Thumbnail

Team Howard

Penetanguishene Curling Club, Ontario

Skip: 

Glenn Howard

Third: 

Scott Howard

Second: 

David Mathers

Lead: 

Tim March

Team Thumbnail

Team Roberge

Curling Etchemin, Québec

Skip: 

Vincent Roberge

Third: 

Jean-Michel Arsenault

Second: 

Jesse Mullen

Lead: 

Julien Tremblay

Alternate: 

François Roberge

Coach: 

Eric Sylvain

Team Thumbnail

Team Simmons

Winnipeg Beach Curling Rink, Winnipeg Beach, Manitoba

Skip: 

Patt Simmons

Third: 

Colton Lott

Second: 

Kyle Doering

Lead: 

Tanner Lott

Alternate: 

Emerson Klimpke

Team Thumbnail

Team Sturmay

Saville Community Sports Center, Edmonton

Skip: 

Karsten Sturmay

Third: 

Tristan Steinke

Second: 

Christopher Kennedy

Lead: 

Glenn Venance

Team Thumbnail

Team Tardi

Langley Curling Club, British Columbia

Skip: 

Tyler Tardi

Third: 

Sterling Middleton

Second: 

Jason Ginter

Lead: 

Jordan Tardi

Coach: 

Paul Tardi