Teams

Meet the competitors

Women

Team Thumbnail

Team Alberta

The Glencoe Club, Calgary

Skip: 

Cheryl Bernard

Third: 

Carolyn Darbyshire

Second: 

Laine Peters

Lead: 

Karen Ruus

Coach: 

Terry Meek

Team Thumbnail

Team British Columbia

Royal City Curling Club, New Westminster

Skip: 

Mary-Anne Arsenault

Third: 

Penny Shantz

Second: 

Diane Gushulak

Lead: 

Grace MacInnes

Team Thumbnail

Team Manitoba

East St Paul Curling Club

Skip: 

Kim Link

Third: 

Colleen Kilgallen

Second: 

Karen Fallis

Lead: 

Renee Fletcher

Coach: 

Lynn Fallis Kurz

Team Thumbnail

Team New Brunswick

Curl Moncton

Skip: 

Sandy Comeau

Third: 

Shelley Thomas

Second: 

Judy Blanchard

Lead: 

Carol Justason

Alternate: 

Paula Graves

Team Thumbnail

Team Newfoundland & Labrador

Re/Max Centre St. John’s Curling Club

Skip: 

Laura Phillips

Third: 

Sandra Sparrow

Second: 

Heather Martin

Lead: 

Candy Thomas

Team Thumbnail

Team Northern Ontario

Keewatin Curling Club, Kenora

Skip: 

Stacey Szajewski

Third: 

Hayley Smith

Second: 

Donna Queen

Lead: 

Susan Cain

Coach: 

Michael Szajewski

Team Thumbnail

Team Northwest Territories

Yellowknife Curling Centre

Skip: 

Sharon Cormier

Third: 

Cheryl Tordoff

Second: 

Marta Moir

Lead: 

Norma Jarvis

Team Thumbnail

Team Nova Scotia

Halifax Curling Club

Skip: 

Theresa Breen

Third: 

Mary-Sue Radford

Second: 

Julie McMullin

Lead: 

Helen Radford

Team Thumbnail

Team Nunavut

Iqaluit Curling Club

Skip: 

Geneva Chislett

Third: 

Diane North

Second: 

Robyn Mackey

Lead: 

Denise Hutchings

Team Thumbnail

Team Ontario

The Thornhill Club, Vaughan

Skip: 

Sherry Middaugh

Third: 

Karri-Lee Grant

Second: 

Christine Loube

Lead: 

Jane Hooper-Perroud

Team Thumbnail

Team Prince Edward Island

Cornwall Curling Club

Skip: 

Kim Dolan

Third: 

Susan McInnis

Second: 

Kathy O’Rourke

Lead: 

Julie Scales

Team Thumbnail

Team Québec

Chicoutimi/St-Lambert/Victoria

Skip: 

Isabelle Néron

Third: 

Ginette Simard

Second: 

Nathalie Audet

Lead: 

Sonia Delisle

Coach: 

Michel St-onges

Team Thumbnail

Team Saskatchewan

Nutana Curling Club, Saskatoon

Skip: 

Sherry Anderson

Third: 

Patty Hersikorn

Second: 

Brenda Goertzen

Lead: 

Anita Silvernagle

Team Thumbnail

Team Yukon

Whitehorse Curling Club

Skip: 

Rhonda Horte

Third: 

Helen Strong

Second: 

Laura Wilson

Lead: 

Corinne Delaire

Men

Team Thumbnail

Team Alberta

Lac La Biche Curling Club

Skip: 

Wade White

Third: 

Barry Chwedoruk

Second: 

Dan Holowaychuk

Lead: 

George White

Team Thumbnail

Team British Columbia

Kimberly Curling Club

Skip: 

Tom Buchy

Third: 

Dave Toffolo

Second: 

Kevin Maffioli

Lead: 

Darren Will

Team Thumbnail

Team Manitoba

La Salle Curling Club

Skip: 

Randy Neufeld

Third: 

Dean Moxham

Second: 

Peter Nicholls

Lead: 

Dale Michie

Team Thumbnail

Team New Brunswick

Curl Moncton

Skip: 

Terry Odishaw

Third: 

Mike Kennedy

Second: 

Charlie Sullivan

Lead: 

Grant Odishaw

Team Thumbnail

Team Newfoundland & Labrador

Carol Curling Club, Labrador City

Skip: 

Keith Ryan

Third: 

Mike Ryan

Second: 

Barry Edwards

Lead: 

Dennis Langdon

Team Thumbnail

Team Northern Ontario

Fort William Curling Club, Thunder Bay

Skip: 

Mike Desilets

Third: 

Scott Henderson

Second: 

Dale Wiersema

Lead: 

Bill Peloza

Team Thumbnail

Team Northwest Territories

Yellowknife Curling Centre

Skip: 

Glen Hudy

Third: 

Brian Kelln

Second: 

Franz Dziuba

Lead: 

Richard Klakowich

Team Thumbnail

Team Nova Scotia

Dartmouth Curling Club

Skip: 

Alan O’Leary

Third: 

Stuart MacLean

Second: 

Danny Christianson

Lead: 

Harold McCarthy

Team Thumbnail

Team Nunavut

Iqaluit Curling Club

Skip: 

Peter Mackey

Third: 

Jeff Nadeau

Second: 

Greg Howard

Lead: 

TBD

Team Thumbnail

Team Ontario

Russell Curling Club

Skip: 

Bryan Cochrane

Third: 

Ian MacAulay

Second: 

Brian Lewis

Lead: 

Ken Sullivan

Alternate: 

John Rothwell

Team Thumbnail

Team Prince Edward Island

Charlottetown Curling Club

Skip: 

Philip Gorveatt

Third: 

Kevin Champion

Second: 

Sean Leadgerwood

Lead: 

Mike Dillon

Team Thumbnail

Team Québec

Etchemin/Kenogami/Lacolle

Skip: 

François Roberge

Third: 

Serge Reid

Second: 

Maxime Elmaleh

Lead: 

Daniel Bedard

Team Thumbnail

Team Saskatchewan

Nutana Curling Club, Saskatoon

Skip: 

Darrell McKee

Third: 

Mark Lane

Second: 

Kory Kohuch

Lead: 

Rory Golanowski

Team Thumbnail

Team Yukon

Whitehorse Curling Club

Skip: 

Terry Miller

Third: 

Herb Balsam

Second: 

Doug Hamilton

Lead: 

Don McPhee