Home / All Posts / Our Championships / All-stars, award winners announced at M&M Meat Shops Canadian Juniors

All-stars, award winners announced at M&M Meat Shops Canadian Juniors

The all-stars and other award winners at the 2013 M&M Meat Shops Canadian Junior Men’s and Women’s Curling Championships were announced on Friday at the awards banquet at MacDonald Island Park in Fort McMurray.

Photo, courtesy LuLu Photography

All-Stars
(determined by shooting percentages during the round robin)

Women
First Team (click for photo, l to r)
Skip
— Corryn Brown, British Columbia (74 per cent) *

Third — Chelsea Duncan, Yukon (77 per cent)
Second — Sheyna Andries, Manitoba (74 per cent) *
Lead — Katie Roskewich, Alberta (78 per cent)

Second Team (click for photo, l to r)
Skip
— Sarah Koltun, Yukon (74 per cent)
Third — Holly Donaldson, Ontario (71 per cent)
Second — Megan Westlund, Northern Ontario (74 per cent)
Lead — Katie Fullerton, Prince Edward Island (77 per cent)

Men
First Team (click for photo, l to r)
Skip — Thomas Scoffin, Alberta (78 per cent)
Third — Colton Lott, Manitoba (79 per cent)
Second — David Easter, Ontario (82 per cent)
Lead — Andrew O’Dell, New Brunswick (82 per cent)

Second Team (click for photo, l to r)
Skip — Stuart Thompson, Nova Scotia (76 per cent)

Third — Aaron Squires, Ontario (77 per cent)
Second — Daniel Grant, Manitoba (81 per cent)
Lead — Brendan MacCuish, Manitoba (80 per cent)
* In the case of a percentage tie, the all-star position goes to the player with the highest plus/minus for the week (a player receives a +1 for every game in which he/she outcurls the positional opponent by five per cent or more). Should they still be tied, the pre-event draw to the button results are used to determine the all-star.

Ken Watson Sportsmanship Awards
(voted by the players)

(Click for photo)
Women
– Sheree Hinz, Northern Ontario
Men – Landon Bucholz, Alberta

Fair Play Awards
(selected by the officials)

(Click for photo)
Men

Lead — Andrew Taylor, Newfoundland/Labrador

Second  — Sanjay Bowry, British Columbia

Third — Jamie Airut, Nunavut
Skip — Will Mahoney, Yukon
Coach — Benoit Forget, Quebec

Women
Lead — Sydney Fraser, British Columbia

Second — Teresa Waterfield, Saskatchewan
Third — Sheree Hinz, Northern Ontario
Skip — Sadie Pinksen, Nunavut
Coach — Lynn Kreviazuk, Nunavut

ASHAM National Coaching Awards
(voted by the coaches)

(Click for photo, with coaching mentor Bill Tschirhart)
Women
– Mark Noseworthy, Newfoundland/Labrador
Men – Tim Warkentin, Northern Ontario

Joan Mead Legacy Awards
(selected by the event officials)

($500 scholarship)

(Click for photo)
Women
– Tirzah Keffer, Northern Ontario
Men – Jonathan Schut, Prince Edward Island