Background

Teams

meet the competitors

Team Thumbnail

Team Canada

Gimli Curling Club, Gimli, Manitoba

Skip: 

Kerri Einarson

Third: 

Val Sweeting

Second: 

Shannon Birchard

Lead: 

Briane Meilleur

Alternate: 

Krysten Karwacki

Coach: 

Heather Nedohin

Team Thumbnail

Team Alberta

Saville Community Sports Centre, Edmonton

Skip: 

Laura Walker

Third: 

Kate Cameron

Second: 

Taylor McDonald

Lead: 

Rachel Brown

Alternate: 

Dana Ferguson

Coach: 

Shannon Pynn

Team Thumbnail

Team British Columbia

McArthur Island Curling Club, Kamloops

Skip: 

Corryn Brown

Third: 

Erin Pincott

Second: 

Dezaray Hawes

Lead: 

Samantha Fisher

Alternate: 

Stephanie Jackson-Baier

Coach: 

Allison MacInnes

Team Thumbnail

Team Manitoba

St Vital Curling Club, Winnipeg

Skip: 

Jennifer Jones

Third: 

Kaitlyn Lawes

Second: 

Jocelyn Peterman

Lead: 

Lisa Weagle

Alternate: 

Raunora Westcott

Coach: 

Viktor Kjell

Team Thumbnail

Team New Brunswick

Capital Winter Club, Fredericton

Skip: 

Melissa Adams

Third: 

Jaclyn Tingley

Second: 

Nicole Bishop

Lead: 

Kendra Lister

Alternate: 

Monique Massé

Team Thumbnail

Team Newfoundland & Labrador

RE/MAX Centre, St. John’s

Skip: 

Sarah Hill

Third: 

Beth Hamilton

Second: 

Lauren Barron

Lead: 

Adrienne Mercer

Alternate: 

Brooke Godsland

Coach: 

Laura Phillips

Team Thumbnail

Team Northern Ontario

Idylwylde Golf & Country Club, Sudbury

Skip: 

Krysta Burns

Third: 

Megan Smith

Second: 

Sara Guy

Lead: 

Amanda Gates

Alternate: 

Kira Brunton

Coach: 

Rodney Guy

Team Thumbnail

Team Northwest Territories

Yellowknife Curling Centre

Skip: 

Kerry Galusha

Third: 

Jo-Ann Rizzo

Second: 

Margot Flemming

Lead: 

Shona Barbour

Coach: 

Jim Waite

Team Thumbnail

Team Nova Scotia

Mayflower Curling Club, Halifax

Skip: 

Jill Brothers

Third: 

Erin Carmody

Second: 

Jennifer Brine

Lead: 

Emma Logan

Alternate: 

Kim Kelly

Coach: 

Daryell Nowlan

Team Thumbnail

Team Nunavut

Iqaluit Curling Club

Skip: 

Lori Eddy

Third: 

Sadie Pinksen

Second: 

Alison Griffin

Lead: 

Kaitlin MacDonald

Coach: 

Donalda Mattie

Team Thumbnail

Team Ontario

Ottawa Curling Club

Skip: 

Rachel Homan

Third: 

Emma Miskew

Second: 

Sarah Wilkes

Lead: 

Joanne Courtney

Alternate: 

Danielle Inglis

Coach: 

Randy Ferbey

Team Thumbnail

Team Prince Edward Island

Montague Curling Club & Cornwall Curling Club

Skip: 

Suzanne Birt

Third: 

Marie Christianson

Second: 

Meaghan Hughes

Lead: 

Michelle McQuaid

Alternate: 

Kathy O’Rourke

Coach: 

Mitch O’Shea

Team Thumbnail

Team Québec

Laval-sur-le-Lac/Glenmore, Laval

Skip: 

Laurie St-Georges

Third: 

Hailey Armstrong

Second: 

Emily Riley

Lead: 

Cynthia St-Georges

Alternate: 

Florence Boivin

Coach: 

Michel St-Georges

Team Thumbnail

Team Saskatchewan

Nutana Curling Club, Saskatoon

Skip: 

Sherry Anderson

Third: 

Nancy Martin

Second: 

Chaelynn Kitz

Lead: 

Breanne Knapp

Alternate: 

Amber Holland

Coach: 

Shane Kitz

Team Thumbnail

Team Yukon

Whitehorse Curling Club

Skip: 

Laura Eby

Third: 

Lorna Spenner

Second: 

Tamar Vandenberghe

Lead: 

Laura Williamson

Alternate: 

Darlene Gammel

Coach: 

Scott Williamson

Team Thumbnail

Team Wild Card #1

East St. Paul Curling Club, Manitoba

Skip: 

Chelsea Carey

Third: 

Selena Njegovan

Second: 

Liz Fyfe

Lead: 

Kristin MacCuish

Alternate: 

Clancy Grandy

Coach: 

Sherry Middaugh

Team Thumbnail

Team Wild Card #2

Altona Curling Club, Manitoba

Skip: 

Mackenzie Zacharias

Third: 

Karlee Burgess

Second: 

Emily Zacharias

Lead: 

Lauren Lenentine

Alternate: 

Rachel Erickson

Coach: 

Sheldon Zacharias

Team Thumbnail

Team Wild Card #3

Assiniboine Memorial Curling Club, Winnipeg

Skip: 

Beth Peterson

Third: 

Jenna Loder

Second: 

Katherine Doerksen

Lead: 

Brittany Tran

Alternate: 

Cathy Overton-Clapham