Teams

Meet the competitors

Team Thumbnail

Team Canada

Saville Community Sports Centre, Edmonton

Skip: 

Brendan Bottcher

Third: 

Pat Janssen

Second: 

Brad Thiessen

Lead: 

Karrick Martin

Alternate: 

Aaron Sluchinski

Coach: 

Don Bartlett

Team Thumbnail

Team Alberta

The Glencoe Club, Calgary

Skip: 

Kevin Koe

Third: 

BJ Neufeld

Second: 

John Morris

Lead: 

Ben Hebert

Alternate: 

Carter Rycroft

Coach: 

John Dunn

Team Thumbnail

Team British Columbia

Royal City Curling Club, New Westminster

Skip: 

Brent Pierce

Third: 

Jeff Richard

Second: 

Jared Kolomaya

Lead: 

Nicholas Meister

Alternate: 

Corey Chester

Coach: 

Steve Gould

Team Thumbnail

Team Manitoba

West St. Paul Curling Club

Skip: 

Mike McEwen

Third: 

Reid Carruthers

Second: 

Derek Samagalski

Lead: 

Colton Lott

Alternate: 

Kyle Doering

Coach: 

Rob Meakin

Team Thumbnail

Team New Brunswick

Gage Golf & Curling Club, Oromocto

Skip: 

James Grattan

Third: 

Darren Moulding

Second: 

Paul Dobson

Lead: 

Andy McCann

Alternate: 

Jamie Brannen

Coach: 

Dean Grattan

Team Thumbnail

Team Newfoundland & Labrador

St. John’s Curling Club/Remax Center

Skip: 

Nathan Young

Third: 

Sam Follett

Second: 

Nathan Locke

Lead: 

Ben Stringer

Alternate: 

Nicholas Codner

Coach: 

Jeff Thomas

Coach: 

Toby McDonald

Team Thumbnail

Team Northern Ontario

Community First Curling Centre , Sault Ste. Marie

Skip: 

Brad Jacobs

Third: 

Marc Kennedy

Second: 

E.J. Harnden

Lead: 

Ryan Harnden

Alternate: 

Jordan Chandler

Coach: 

Caleb Flaxey

Team Thumbnail

Team Northwest Territories

Yellowknife Curling Club

Skip: 

Jamie Koe

Third: 

Glen Kennedy

Second: 

Cole Parsons

Lead: 

Shadrach McLeod

Alternate: 

Robert Borden

Team Thumbnail

Team Nova Scotia

Halifax Curling Club

Skip: 

Paul Flemming

Third: 

Scott Saccary

Second: 

Ryan Abraham

Lead: 

Philip Crowell

Alternate: 

Kevin Ouellette

Team Thumbnail

Team Nunavut

Iqaluit Curling Club

Skip: 

Peter Mackey

Third: 

Mark Pillsworth

Second: 

Jeff Nadeau

Lead: 

Greg Howard

Alternate: 

Peter Van Strien

Team Thumbnail

Team Ontario

Penetanguishene Curling Club

Skip: 

Glenn Howard

Third: 

Scott Howard

Second: 

David Mathers

Lead: 

Tim March

Alternate: 

Adam Spencer

Team Thumbnail

Team Prince Edward Island

Crapaud Community Curling Club

Skip: 

Tyler Smith

Third: 

Adam Cocks

Second: 

Ed White

Lead: 

Ryan Lowery

Alternate: 

Christopher Gallant

Team Thumbnail

Team Québec

Glenmore Curling Club, Dollard-des-Ormeaux

Skip: 

Michael Fournier

Third: 

Martin Crête

Fourth: 

Felix Asselin

Lead: 

Jean-Francois Trepanier

Alternate: 

Steven Munroe

Coach: 

Benoit Forget

Team Thumbnail

Team Saskatchewan

Nutana Curling Club, Saskatoon

Skip: 

Colton Flasch

Third: 

Catlin Schneider

Second: 

Kevin Marsh

Lead: 

Daniel Marsh

Alternate: 

Pat Simmons

Coach: 

Jamie Schneider

Team Thumbnail

Team Yukon

Whitehorse Curling Club

Skip: 

Thomas Scoffin

Third: 

Trygg Jensen

Second: 

Joe Wallingham

Lead: 

Evan Latos

Alternate: 

Wade Scoffin

Team Thumbnail

Team Wild Card #1

St. John’s Curling Club/Remax Center

Skip: 

Brad Gushue

Third: 

Mark Nichols

Second: 

Brett Gallant

Lead: 

Geoff Walker

Coach: 

Jules Owchar

Team Thumbnail

Team Wild Card #2

The Highland Curling Club, Regina

Skip: 

Matt Dunstone

Third: 

Braeden Moskowy

Second: 

Kirk Muyres

Lead: 

Dustin Kidby

Coach: 

Adam Kingsbury

Team Thumbnail

Team Wild Card #3

Morris Curling Club, Manitoba

Skip: 

Jason Gunnlaugson

Third: 

Adam Casey

Second: 

Matt Wozniak

Lead: 

Connor Njegovan